overfm.gr | Volley League | Ολυμπιακός-Κηφισια 3-0 – Άσος με μπροστάρη τον Τεπάν

Ο Ολυμπιακός με ηγέτη τον Τεπαν επικράτησε 3-0 σετ της Κηφισιάς και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην 3η θέση με ματς λιγότερο και οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 27 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας καλό βόλεϊ επικράτησε 3-0 σετ της Κηφισιάς. Οι «Ερυθρόλευκοι» έπιασαν στην τρίτη θέση τον Παναθηναϊκό με ματς λιγότερο. Παρόλα αυτά είναι ισόβαθμοι με 27 βαθμούς.

1ο σετ

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο ματς με όπλο το σερβίς και προηγήθηκε με 11-5 μετά από λάθος επίθεση του Παπαδόπουλου. Με μπλοκ του Τέπαν η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε στο 14-8. Προσπέρασε ακόμη και με 8 πόντους (17-9) με τον Παγένκ. Με άσο του Λινάρδου η Κηφισιά μείωσε σε 21-16 με τον Ολυμπιακό να κατακτά το σετ με 25-16 με άσο του Ζουπάνη.

2ο σετ

Στο δεύτερο σετ οι Κηφισιώτες μπήκαν φουριόζοι και προηγήθηκαν με 4-8 με τον Μίχαλι. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με Πέριτς, Ζουπάνη ισοφάρισε σε 10-10 με άσο του Έλληνα κεντρικού. Με άσο του Τέπαν ο Ολυμπιακός προσπέρασαν για το 12-11. Ενώ έφτασε σε διαφορά δύο πόντων (15-13) μετά από λάθος του Αμπράο.

Με επίθεση του Παγένκ οι Πειραιώτες έφτασαν στο 19-16 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 19-19 με άσο του Μίχαλι. Ο Πέριτς έδωσε το προβάδισμα ξανά στον Ολυμπιακό, που έφτασε στο 22-19 με λάθος του Κωστόπουλου και επίθεση του Σέρβου ακραίου. Η Κηφισιά πλησίασε ξανά στον πόντο (22-21) αλλά ο Παγένκ με πρώτο χρόνο έφερε την ομάδα του Τζουλιάνι στο διπλό σετ μπολ (24-22) με τους Πειραιώτες να κατακτούν το σετ μετά από λάθος σερβίς του Κασαμπαλή.

3ο σετ

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά μπήκε και πάλι καλά και προηγήθηκε με 8-12 με μπλοκ του Μίχαλι. Ο Ολυμπιακός και πάλι με όπλο το σερβίς του έχτισε σερί και έφτασε στο 13-12 με άσο του Ζουπάνη. Με επίθεση του Παγένκ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 15-13 με την Κηφισιά να ισοφαρίζει και πάλι σε 15-15 με τον Κωτσάκη.

Με επίθεση του Μιγιαήλοβιτς και του Τεπάν οι Πειραιώτες έφτασαν στο 17-15 και πήραν σημαντική διαφορά με 23-18 με άσο του Μιγιαήλοβιτς. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε συνθήκες ματς μπολ (24-19) με τον Δαλακούρας με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν (24-22) με επίθεση του Κωστόπουλου και μπλοκ του Λινάρδου. Ο Τεπάν τελείωσε το ματς για τον Ολυμπιακό.