overfm.gr | Super League 2 | Ολυμπιακός – Καβάλα 2-2 – Γκέλα με τους τελευταίους για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός παρά το προβάδισμα το μεγάλο προβάδισμα που είχε (2-0), δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο από τη Καβάλα που έφερε το ματς στα ίσα (2-2).

Η ριζικά ανανεωμένη Καβάλα πήρε το δεύτερο βαθμό της στο πρωτάθλημα, υποχρεόνωντας τον Ολυμπιακό Β’ σε γκέλα. Σε ένα συναρπαστικό αγώνα που σε καθήλωνε οι «ερυθρόλευκοι» πήραν στο πρώτο μέρος το προβάδισμα, ωστόσο η Καβάλα είχε το σθένος για να ισοφαρίσει.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το  σκορ στο 5ο λεπτό με τον Κωστή. Στη συνέχεια ο Ξενιτίδης διπλασίασε τον δείκτη του σκορ στο 40΄με δυνατό σουτ. Ο Ολυμπιακός Β’ είχε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, ο Μπα δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα. Ο Κυρίτσης έπεσε σωστά και αποσώβησε το γκολ.

Από εκείνη τη στιγμή η Καβάλα αναθάρησε και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Σταμένκοβιτς με δύο προσωπικά του γκολ έκανε το 2-2. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, το οποίο αποτελεί μεγάλη γκέλα για τον Ολυμπιακό Β΄.

Ολυμπιακός Β΄(Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Χριστοφιλόπουλος (69′ Μαυρουδής), Κεραμίδας, Νίκολιτς, Μαρίνος (46′ Μπα), Βοΐλης, Ντόι, Κωστή και Πινακάς (46′ Λιάτσος).

Καβάλα (Νουρί): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Σπάσιτς, Πανουργιάς (46′ Μουσία), Αρμάλας, Σαμπανίδης (46′ Σαμπανίδης), Θωμαΐδης, Στίκας, Γροσδάνης (80′ Οκάν), Έμπερτ (80′ Κοέν) και Σταμένκοβιτς.