overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Ολυμπιακός: Η ευλογία να έχεις δύο εξαιρετικά φορ [vds]

Ολυμπιακός: Την Κυριακή 21/11 «καθάρισε» ο Ελ Αραμπί την ΑΕΚ, την Πέμπτη 25/11 ο Τικίνιο την Φενέρ. Με τον Πέδρο Μαρτίνς να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με απόλυτη επιτυχία την προηγούμενη εβδομάδα, παίρνοντας μεγάλες νίκες με ΑΕΚ (2-3) μέσα στο ΟΑΚΑ και με την Φενέρ στο «Γ. Καραϊσκάκης» (1-0) μαζί και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Ολυμπιακός: Η ευλογία να έχεις δύο εξαιρετικά φορ.

Με τις δύο αυτές νίκες του να έχουν τις υπογραφές των σέντερ φορ του, Γιουσέφ Ελ Αραμπί και Τικίνιο Σοάρες. Ο πρώτος σημείωσε 2 γκολ, κάνοντας ματσάρα κόντρα στους «κιτρινόμαυρους», ενώ ο Βραζιλιάνος χρειάστηκε μόλις 9 λεπτά για να χαρίσει το τρίποντο και την πρόκριση απέναντι στους Τούρκους.

Ο Πέδρο Μαρτίνς δεν μπορεί, λοιπόν, παρά να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση. Μόνο ευλογία μπορεί να νιώθει που έχει στο ρόστερ του δύο τόσο εξαιρετικά φορ. Τα οποία έχουν σημειώσει κάτι λιγότερο από τα συνολικά τέρματα των Πειραιωτών την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ολυμπιακός: Η ευλογία να έχεις δύο εξαιρετικά φορ [vds]

Πιο συγκεκριμένα, ο Ελ Αραμπί σε 18 αγώνες μετράει 9 γκολ μέχρι στιγμής, ενώ ο Τικίνιο σε 15 ματς έχει σημείωσε 6 τέρματα. Με τους «ερυθρόλευκους» να μετρούν 34 γκολ σε 21 παιχνίδια στη σεζόν. Δηλαδή οι δύο επιθετικοί της ομάδας έχουν σημειώσει 2 γκολ λιγότερα από τα μισά των Πειραιωτών την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί πως ειδικά ο Τικίνιο μετράει μόλις 9 ματς ως βασικός, ενώ έχει αγωνιστεί μόλις σε 4 90λεπτα. Με τα 6 γκολ του να είναι και κρίσιμα, ειδικά τα 2 απέναντι στην Φενέρ, κάτι το οποίο δείχνει και το ότι έχει εκμεταλλευτεί κάθε ευκαιρία που του έχει δοθεί.

Για τον Ελ Αραμπί δεν χρειάζεται μεγάλη αναφορά. Καθώς είχε δείξει ότι είναι ένας εξαιρετικός φορ, ένας από τους καλύτερους στην ιστορία της ομάδας. Ή για να μην τα παραλέμε ο καλύτερος των τελευταίων ετών.

Ωστόσο, και ο Μαροκινός χρειάζεται χρόνο ξεκούρασης καθώς δεν είναι φυσικό να παίζει σερί καλά. Με τον Τικίνιο να δείχνει έτοιμος να εκμεταλλευτεί κάθε ευκαιρία που του δίνεται. Δικαιώνοντας στον απόλυτο βαθμό τη μεταγραφή του το προηγούμενο καλοκαίρι στην ομάδα.