overfm.gr | Super League 1 | Ολυμπιακός – Φιέστα με ισοπαλία για τον πρωταθλητή

Ο Ολυμπιακός ο οποίος κατέβηκε στον αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ με νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα ήρθε ισόπαλος με 1-1.

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος με τον ΠΑΟΚ (1-1) σε ένα κατάμεστο (Γ. Καραϊσκάκης). Ο «ερυθρόλευκος» κόσμος είχε γεμίσει το γήπεδο με σκοπό να πανηγυρίσει το 47ο πρωτάθλημα. Οι δυο ομάδες έπαιξαν με σκοπό να χτυπήσουν στην αντεπίθεση και στους κενούς χώρους.

Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με πολλές απουσίες στο βασικό του σχήμα ήταν η ομάδα με την καλύτερη εικόνα αγωνιστικά.

Το πρώτο ημίχρονο:

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευτικέ το γεγονός ότι οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα. Ο «Δικέφαλος» άνοιξε το σκορ στο 2 λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ζίβκοβιτς έκανε μια σέντρα και ο Σοάρες με κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή της παρουσία τους με τον Ροντρίγκες στο 5’. Το σουτ ήταν καλό όμως ο Πασχαλάκης είχε τοποθετηθεί καλά και απέκρουσε το σουτ.

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας με διπλή ζώνη άμυνας προσπάθησε να προφυλάξει την εστία του Πασχαλάκη. Στο 16ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Λίγα λεπτά μετά ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ της ισοφάρισης. Άλλη μια φορά ο Γκάρι Ροντρίγκες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να είναι η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και στο 41ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα. Ο Καρβάλιο ήταν ο παίκτης ο οποίος έκανε το 1-1 για τους Πειραιώτες. Ο Ανδρούτσος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Πορτογάλος με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σβάμπ όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο:

Πρίν την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου ο Πέδρο Μάρτινς έκανε την πρώτη του αλλαγή. Την θέση του Μπαγκαλιάνη πήρε ο Μανωλάς. Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πέρασαν χωρίς καμία μεγάλη ευκαιρία. Ο Πέδρο Μάρτινς στο 57ο έκανε την δεύτερη αλλαγή του καθώς έβαλε τον Λόπες στην θέση του Φαντιγκά.

Στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παπασταθόπουλος έχασε μια μεγάλη ευκαιρία μετά το φάουλ του Κούντε. Στο 65’ ήταν η σειρά του Δικέφαλου να απειλήσει με τον Μιτρίτσα, όμως ο Ρουμάνος είδε τον Τζολάκη να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 70’ ο Λουτσέσκου έβαλε τον Άκπομ στην θέση του Τσόλακ και τον Ελ Καντουρί στην θέση του Σοάρες. Ενώ ο Μάρτινς έβαλε τον Ελ Αραμπί στην θέση του Τικίνιο και τον Εμβιλά στην θέση του Κούντε. Ενώ στο 76’ ο Μπίσεσβαρ πήρε την θέση του Μιτρίτσα.

Ο χαμηλός ρυθμός του δευτέρου ημιχρόνου συνεχίστηκε. Ο Πορτογάλος τεχνικός του Ολυμπιακού στο 83’  έβαλε τον Βαλμπουενά στην θέση του Ροντρίγκες. Στο 86ο λεπτό ο Ολυμπιακός άγγιξε την ανατροπή με τον Ελ Αραμπί να μην μπορεί να κάνει την προβολή. Η τελευταία φάση του παιχνιδιού άνηκε στον Ολυμπιακό καθώς ο Ρόνι έκανε ένα σουτ το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης. Έτσι παρέμεινε το 1-1 στο Φαληρικό γήπεδο και το πάρτι της φιέστας ξεκίνησε.