overfm.gr | A1 Γυναικών | Ολυμπιακός – Ανεβάζει στροφές, 65-47 τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου

Δεύτερη σερί φιλική νίκη επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου πέτυχε ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ γυναικών, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο βοηθητικό του ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός εντείνει την προετοιμασία του, πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων. Οι «ερυθρόλευκες» θα συμμετάσχουν σε δυο διοργανώσεις, αφού εκτός από την Ελληνική Α1, θα αγωνιστούν και στο Eurocup γυναικών.

Η ομάδα των Ζίμπαρτς – Καλτσίδου, αυτή τη φορά επιβλήθηκε ξανά της Δάφνης Αγίου Δημητρίου, αλλά με μεγαλύτερη διαφορά. Το τελικό σκορ του αγώνα είναι 65-47.

Το παιχνίδι, διεξήχθη στο βοηθητικό γήπεδο 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.

Αναλυτικά η αναφορά που εξέδωσε ο Ολυμπιακός για το ματς

«Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, σημείωσε την έβδομη νίκη σε ισάριθμα φιλικά  καθώς επικράτησε με 65-47 στο ΣΕΦ, της Δάφνης Αγίου Δημητρίου. Ήταν το δεύτερο διαδοχικό τεστ μεταξύ των δυο ομάδων.

Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση. Είχαν βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με το παιχνίδι της Παρασκευής, στην έδρα της Δάφνης. Με οδηγό την εξαιρετική άμυνα, ο Θρύλος κυριάρχησε από την αρχή στην αναμέτρηση και δέχθηκε μόλις 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, σκοράροντας 27.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 2ο δεκάλεπτο. Οι δυο ομάδες έφτασαν στο ημίχρονο, με το σκορ στο 41-18.

Στο δεύτερο μισό, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο. Επίσης διατήρησε και την μεγάλη διαφορά. Η 3η περίοδος έκλεισε με 55-33, για να ακολουθήσει το 65-47 στην τελευταία.

Το επόμενο φιλικό του Ολυμπιακού, θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη (6/10). Αντίπαλος θα είναι το Μοσχάτο στην Αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.

Tα δεκάλεπτα: 27-8, 41-18, 55-33, 65-47

Για τον Ολυμπιακό αγωνίστηκαν οι: Σάιλα Κούπερ, Αλέξις Τόλφρι, Άννα Νίκη Σταμολάμπρου, Εβίνα Σταμάτη, Διονυσία Αλεξανδρή, Ελένη Σύρρα, Αγγελική Νικολοπούλου, Στέλλα Φουράκη, Ιωάννα Δίελα, Ευαγγελία Βαμβακά, Κριστίν Βίτολα, Αθανασία Παντελή».