overfm.gr | Super League 1 | Ολυμπιακός – Αλκμάαρ 1-0: Θετικές οι εντυπώσεις ενόψει Μακάμπι

Ο Ολυμπιακός κέρδισε την Αλκμάαρ 1-0 σε φιλική αναμέτρηση μπροστά στον κόσμο του και αφήνει θετικές εντυπώσεις ενόψει των προκριματικών.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε την Αλκμάαρ σε μία φιλική αναμέτρηση στο «Γ. Καραϊσκάκης» 1-0, με το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης να έρχεται από τον Σισέ στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης και τους «ερυθρόλευκους» να παρουσιάζουν ένα αρκετά καλό πρόσωπο μπροστά στο κοινό τους.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι σε μία προσπάθεια να ζεστάνει και τον κόσμο που πήγε σήμερα στο γήπεδο. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν ψηλά, με τον Μαντί Καμαρά να κλέβει την μπάλα και να την δίνει στην συνέχεια στον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Η επόμενη καλή στιγμή άργησε να έρθει, καθώς οι δύο ομάδες είχαν παγώσει τον ρυθμό. Στο 17ο λεπτό του αγώνα ο Σισέ έκανε μία κάθετη μπαλιά η οποία βρήκε τον Ρέαμπτσιουκ, με την σειρά του ο Μολδαβός έκανε μία σέντρα για τον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό για άλλη μία φορά να μην μπορεί να τελειώσει την φάση σωστά, καθώς αντί να εκτελέσει δοκίμασε να κάνει ένα κοντρόλ, η μπάλα κατέληξε στον Μασούρα, ο οποίος έκανε ένα χλιαρό σουτ το οποίο και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Ολλανδών.

Στο 26ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή, με τον Παπασταθόπουλο όμως να είναι σε καλή θέση και να καθαρίζει την φάση. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα και τα κατάφερε. Στο 45ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο Ζίνκερναγκελ σημαδεύοντας το κεφάλι του Σισέ, με τον δεύτερο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με φωτεινό πίνακα να δείχνει 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε πάλι την ομάδα του Μαρτίνς να μπαίνει καλύτερα και να χάνει μια ευκαιρία στο 55ο λεπτό, όταν ο Ζίνκερνάγκελ έκανε μια εξαιρετική προσπάθεια όμως δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι δυστυχώς έχασε τον ρυθμό που είχε καθώς και οι δύο ομάδες έκαναν αλλαγές και δοκίμασαν πράγματα.

Στο τέλος και οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία για να σκοράρουν. Οι Ολλανδοί στο 92ο λεπτό έφτασαν πολύ κοντά στη ισοφάριση, όταν ο Ραντζέλοβιτς έκανε λάθος και ο Εμβιλά έκανε κακό διώξιμο. Στην ακριβώς επόμενη φάση ο Σισέ είχε μία σημαντική ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ, πάλι από κεφαλιά.

Στην συνέχεια δεν έγινε τίποτα το σπουδαίο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το 1-0 και τον Ολυμπιακό αν αφήνει καλές εντυπώσεις στους φίλους του.