overfm.gr | ΣΠΟΡ | Θρυλική ανατροπή τίτλου

Κάνοντας μια τεράστια ανατροπή ο Ολυμπιακός επικράτησε στη Χαλκίδα 25-23 της ΑΕΚ, έκανε το 3-1 στις νίκες και κατέκτησε τον τίτλο στην Handball Premier.

Έπειτα από ένα ακόμα ωραίο ντέρμπι, ο «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 25-23 της AEK στη Χαλκίδα, έκαναν το 3-1 στους τελικούς της Handball Premier και σήκωσαν την κούπα μετά από το 2019. Μάλιστα, με το ίδιο σκορ στη σειρά! Κάνοντας μάλιστα μεγάλη ανατροπή.

Αυτό είναι το τρίτο πρωτάθλημα που πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός (2018, 2019, 2022), ένα λιγότερο από την περσινή νικήτρια και νταμπλούχο «Ένωση» (2011, 2013, 2020, 2021).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό ήταν ο Παπαβασίλης. Ο οποίος σκόραρε 9 τέρματα. Και μάλιστα σε 9 προσπάθειες.

άνατροπή

Η εικόνα του αγώνα

Με καλή άμυνα και δύο γκολ του Παπαβασίλη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 στο 1.30”. Δύο πέναλτι του Κεδέρη έφεραν το σκορ στο 3-2 στο 4.25”. Οι δύο ομάδες έπαιζαν σκληρές άμυνες, αλλά κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 7-9 με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών. Με τα γκολ του Οστρούτσκο και Παπαβασίλη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε εκ νέου. Με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (11-11).

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα. Βρήκε ρυθμό και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Όμως και πάλι οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν. Στο 20′ της επανάληψης οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν. Για να τρέξουν στη συνέχεια ένα τρομερό σερί 5-1 για να κάνουν το 17-19, 22-20. Κάνοντας σούπερ ανατροπή. Τα τελευταία λεπτά ήταν γεμάτα ένταση. Με τις δύο ομάδες να κάνουν λάθη. Αλλά και να βρίσκουν τις λύσεις. Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 25-23 και στην κατάκτηση του τίτλου από τον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 5-5, 6-7, 7-9, 9-10, 11-11 (Ημ.); 13-14, 14-15, 16-17, 19-20, 25-23

Οι συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 9, Μπούντιτς 1, Κανδύλας 1, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 5, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 1, Κεδέρης 4