overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Ολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινη η Αυστραλία, εκτός μεταλλίων η Σλοβενία

Με έναν καταπληκτικό Πάτι Μιλς η Αυστραλία κατέκτησε το πρώτο ολυμπιακό μετάλλιο στην ιστορία της

Η Αυστραλία επικράτησε με 107-93 της Σλοβενίας στον μικρό τελικό του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ Ανδρών και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, με τον Πάτι Μιλς να σημειώνει 42 πόντους και 9 ασίστ.

Μακριά από τον καλό του εαυτό βρήθηκε ο Λούκα Ντόντσιτς, που είχε 22 πόντους αλλά με 7/19 σουτ και με 8 λάθη δείχνοντας κουρασμένος και εκνευρισμένος από την πολύ καλή άμυνα του Τάιμπουλ.

Το εξαιρετικό ξεκίνημα της Αυστραλίας (2-9) γρήγορα αντιμετωπίστηκε από τους Σλοβένους που με τους Τόμπι και Πρέπελιτς πέρασαν μπροστά, 17-13. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (21-25, 31-28), όταν ο Μιλς ανέλαβε δράση και φτάνοντας τους 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έστειλε τους «μπούμερς» στα αποδυτήρια με +8 (45-53).

Ο Μιλς πρόσθεσε άλλους δέκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο οδηγώντας την Αυστραλία και στο +12 (52-64), τη στιγμή που οι πρωταθλητές Ευρώπης με τον ηγέτη τους μακριά από τα στάνταρ του δεν μπορούσαν να πλησιάσουν πέρα από το -6 (60-66). Με διαδοχικούς πόντους του Πρέπελιτς η Σλοβενία επέστρεψε στο ματς πλησιάζοντας στους πέντε (78-83) και εν συνεχεία στους τρεις (80-83) στα μισά της τέταρτης περιόδου.

Ο Έξουμ βοήθησε την Αυστραλία να τρέξει ένα 7-0 και να αποσπαστεί ξανά (80-90), τα τρίποντα του Ντόντσιτς επανέφεραν την ελπίδα για τους Ευρωπαίους (86-92), αλλά ο ασταμάτητος Μιλς οδήγησε τη διαφορά στο +11 (86-97) με τριάμισι λεπτά να απομένουν. Η Σλοβενία δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς κι έμεινε εκτός βάθρου.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 45-53, 67-78, 93-107