Κώτσος Μωυσιάδης
Την Παρασκευή 23 Ιουλίου θα ξεκινήσουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο, με το πρόγραμμα των αθλητών της Ελληνικής αποστολής να γίνεται γνωστό.
Με κωπηλασία και τοξοβολία στις 23 Ιουλίου θα ξεκινήσει το πρόγραμμα της Ελληνικής αποστολής στο Τόκιο, με τον Στέφανο Ντούσκο να ξεκινάει στι 3:30 ώρα Ελλάδας, τα προκριματικά για το μονό σκιφ, ενώ στις 3:30 σειρά θα πάρει η Ανέτα Κυρίδου στο μονό σκιφ γυναικών και η Ευαγγελία Ψαρρά, στην τοξοβολία.
Οι αθλητές που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες, είναι 83 με 13 από αυτούς να είναι η Εθνική Πόλο, σε 17 αθλήματα.
Αναλυτικά το πρόγραμμα (Σε ώρα Ελλάδας)
ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
Στέφανος Ντούσκος (Μονό Σκιφ)
Προκριματικές σειρές (02:30). Το αγώνισμα ολοκληρώνεται την Κυριακή 30 Ιουλίου, με τον αγώνα μεταλλίων (03:45)
Αννέτα Κυρίδου (Μονό Σκιφ)
Προκριματικές σειρές (03:30). Το αγώνισμα ολοκληρώνεται την Κυριακή 30 Ιουλίου, με τον αγώνα μεταλλίων (04:05)
ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
Ευαγγελία Ψάρρα (Ατομικό)
03:30-10:45. Το αγώνισμα θα συνεχιστεί στις 27, 28, 29 Ιουλίου και θα ολοκληρωθεί στις 30 Ιουλίου.
ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου (Δίκωπος άνευ)
Σειρές (03:50). Κυριακή 25 Ιουλίου Ρεπασάζ 1 (03:50), Τρίτη 27 Ιουλίου Ημιτελικοί Α/Β 1 (4:58), Ημιτελικοί Α/Β 2 (5:08), Πέμπτη 29 Ιουλίου Τελικός Α’-Αγώνας μεταλλίων (03:30), Τελικός Β’ (04:50).
ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Λευτέρης Πετρούνιας (Κρίκοι)
Σάββατο 24 Ιουλίου – Προκριματικός (03:00-08:30-13:30)Τελικός – Δευτέρα 2 Αυγούστου (11:00).
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – (05:00)
ΤΕΝΙΣ
Στέφανος Τσιτσιπάς Απλό ανδρών (Σάββατο 24 και Κυριακή 25 Ιουλίου Α’ γύρος)
Μαρία Σάκκαρη Απλό γυναικών (Σάββατο 24 και Κυριακή 25 Ιουλίου Α’ γύρος)
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Απόστολος Παπαστάμος 400μ. μικτή ατομική Προκριματικός (13:02)
Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα Προκριματικός (13:28)
ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ
Φανή Τζέλη (-57 κ.) Γύρος των «16» (04:00-07:30), Προημιτελικά (08:00-09:30), Ημιτελικά (10:00 και 10:30). Ρεπασάζ (13:00 και 13:30). Για χάλκινο μετάλλιο (14:30 και 15:00). Για χρυσό μετάλλιο (15:30).
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Άννα Κορακάκη Αεροβόλο Πιστόλι 10μ. Προκριματικός (03:00), Τελικός (5:15)
Νίκος Μαυρομάτης Skeet Προκριματικός 1η ημέρα (03:30)
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 06:05 (1η, 2η και 3η Κούρσα)
Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 09:05 (1η, 2η και 3η Κούρσα)
Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:05 (1η, 2η Κούρσα)
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Απόστολος Παπαστάμος 400μ. μικτή ατομική Τελικός (04:30)
Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα Ημιτελικός (04:40)
Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο Προκριματικός (14:19)
4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών (Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης) Προκριματικός (15:10)
ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Περικλής Ηλίας – (09:00)
ΞΙΦΑΣΚΙΑ
Δώρα Γκουντούρα – Σπάθη ατομικό (03:00)
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Νίκος Μαυρομάτης: Προκριματικός 2η ημέρα (04:00), Τελικός (09:50)
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 09:05 (4η, 5η και 6η Κούρσα)
Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 06:05 (4η, 5η και 6η Κούρσα)
Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 08:35 (3η, 4η Κούρσα)
ΠΟΛΟ
Ουγγαρία-Ελλάδα (05:30)
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα Τελικός (04:30)
Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο Ημιτελικός (05:31)
4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών (Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης) Τελικός (06:05)
ΤΖΟΥΝΤΟ
Αλέξης Ντανατσίδης (-81κ.) (05:00)
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 7:05 (1η, 2η Κούρσα)
Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:05 (5η, 6η Κούρσα)
ΠΟΛΟ
Ιταλία-Ελλάδα (09:30)
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο Τελικός (04:59)
Κώστας Εγγλεζάκης 800μ. ελεύθερο Προκριματικός (14:37)
Δημήτρης Μάρκος 800μ ελεύθερο Προκριματικός (14:37)
ΤΖΟΥΝΤΟ
Ελισάβετ Τελτσίδου (-70κ.) (05:00)
ΤΕΝΙΣ
Στέφανος Τσιτσιπάς – Μαρία Σάκκαρη (Μεικτό Διπλό) Γύρος «16» (Τετάρτη 28 Ιουλίου)
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 06:05 (7η, 8η και 9η Κούρσα)
Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 06:05 (3η, 4η Κούρσα)
Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 06:15 (7η, 8η και 9η Κούρσα)
Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 06:05 (1η, 2η Κούρσα)
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική Προκριματικός (14:15)
Απόστολος Παπαστάμος 200μ. μικτή ατομική Προκριματικός (14:15)
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Άννα Κορακάκη Πιστόλι 25μ. Προκριματικός (03:00).
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 09:20 (10η, 11η και 12η Κούρσα)
Γιάννης Μιτάκης – FINN Από τις 08:35 (5η, 6η Κούρσα)
Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 07:05 (10η, 11η και 12η Κούρσα)
Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:15 (7η, 8η Κούρσα)
Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 09:05 (3η, 4η Κούρσα)
ΠΟΛΟ
Ελλάδα-Ιαπωνία (12:20)
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Κώστας Εγγλεζάκης 800μ. ελεύθερο Τελικός (04:30)
Δημήτρης Μάρκος 800μ ελεύθερο Τελικός (04:30)
Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική Ημιτελικός (06:08)
Απόστολος Παπαστάμος 200μ. μικτή ατομική Ημιτελικός (06:08)
Mixed 4Χ100μ. μικτή ομαδική (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου) Προκριματικός (14:28)
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Άννα Κορακάκη τελικός (08:50)
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:05 (9η, 10η Κούρσα)
Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 06:05 (5η, 6η Κούρσα)
ΣΤΙΒΟΣ
Ραφαέλα Σπανουδάκη 100μ – Α’ Γύρος (05:40-06:28)
Βούλα Παπαχρήστου Τριπλούν – Προκριματικός (13:05)
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική Τελικός (05:16)
Απόστολος Παπαστάμος 200μ. μικτή ατομική Τελικός (05:16)
Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο Προκριματικός (13:02)
4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου) Προκριματικός (15:50)
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
Θοδωρής Ιακωβίδης (-96κ.) Β’ Όμιλος (05:50), Α’ Όμιλος 13:50.
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Κούρσα μεταλλίων (09:33)
Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 06:05 (7η, 8η Κούρσα)
Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Κούρσα μεταλλίων (08:33)
ΣΤΙΒΟΣ
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Δισκοβολία – Προκριματικός (03:30 Α’ Γκρουπ-04:55 Β’ Γκρουπ)
Κώστας Φιλιππίδης Επί Κοντώ – Προκριματικός (03:40)
Εμμανουήλ Καραλής Επί κοντώ – Προκριματικός (03:40)
Ελισάβετ Πεσιρίδου 100μ. εμπ. (Γ) Α’ Γύρος (04:45-05:17)
Μίλτος Τεντόγλου Μήκος – Προκριματικός (13:10)
ΠΟΛΟ
Νότια Αφρική-Ελλάδα (13:50)
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο Ημιτελικός (05:11)
Mixed 4Χ100μ. μικτή ομαδική (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου) Τελικός (05:43)
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 09:05 (9η, 10η Κούρσα)
Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Κούρσα μεταλλίων (09:33)
Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 6:15 (7η, 8η Κούρσα)
ΣΤΙΒΟΣ
Βούλα Παπαχρήστου τελικός τριπλούν (14:20)
Σταματία Σκαρβέλη Σφυροβολία – Προκριματικός (03:10 Α’ Γκρουπ, 04:40 Β’ Γκρουπ)
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο Τελικός (04:30)
4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου) Τελικός (05:36)
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη). Ελεύθερο Πρόγραμμα Προκριματικός (13:30).
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 08:35
ΣΤΙΒΟΣ
Μιχάλης Αναστασάκης Σφυροβολία – Προκριματικός (03:00 Α’ Γκρουπ, 04:30 Β’ Γκρουπ)
Χρήστος Φραντζεσκάκης Σφυροβολία – Προκριματικός (03:00 Α’ Γκρουπ, 04:30 Β’ Γκρουπ)
Ραφαέλα Σπανουδάκη 200μ. – Α’ Γύρος (04:30-05:18)
Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)
Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)
Ελένη Πόλακ Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Δισκοβολία Τελικός (14:00)
Μίλτος Τεντόγλου Μήκος Τελικός (04:20)
ΠΟΛΟ
Ελλάδα-ΗΠΑ (05:30)
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη) Τεχνικό Πρόγραμμα (13:30).
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Γιάννης Μιτάκης – FINN Κούρσα μεταλλίων (08:33)
ΣΤΙΒΟΣ
Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν – Προκριματικός (03:00)
Ειρήνη Βασιλείου 400μ. – Προκριματικός (03:45-04:25)
Κώστας Δουβαλίδης 110μ. εμπ. – Α’ Γύρος (13:10-13:42)
Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ 50χλμ. βάδην – Τελικός (23:30)
Εμμανουήλ Καραλής Επί κοντώ Τελικός (13:20)
Κώστας Φιλιππίδης Επί κοντώ Τελικός (13:20)
Σταματία Σκαρβέλη Σφυροβολία Τελικός (14:35)
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη). Ελεύθερο Πρόγραμμα Τελικός (13:30).
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Κούρσα μεταλλίων 08:33
ΠΟΛΟ
Προημιτελικοί (08:00, 09:30, 12:20, 13:50)
ΠΑΛΗ
Μαρία Πρεβολαράκη (-53κ.) (05:30-07:00) Φάση των «16» και προημιτελικά.
ΣΤΙΒΟΣ
Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ Τελικός (13:20)
Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ Τελικός (13:20)
Ελένη Πόλακ Επί κοντώ Τελικός (13:20)
Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν Τελικός (05:00)
ΠΑΛΗ
Γιώργος Πιλίδης (-65κ.) Α’ Γύρος-Προημιτελικά (05:00-07:30). Ημιτελικά (12:15-12:40).
Mαρία Πρεβολαράκη (-53κ.) Ρεπασάζ (05:00-07:30), Τελικοί 14:45-15:30.
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Ομαδικό: Τεχνικό Πρόγραμμα (13:30)
ΣΤΙΒΟΣ
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30
Παναγιώτα Τσινοπούλου 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30
Κυριακή Φιλτισάκου 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30
ΠΟΛΟ
Θέσεις 5-8 (08:00 και 12:20), Ημιτελικοί (09:30 και 13:50)
ΠΑΛΗ
Γιώργος Πιλίδης (-65κ.) Ρεπασάζ (12:45), Τελικοί (13:30-15:00)
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Ομαδικό: Ελεύθερο Πρόγραμμα (13:30)
ΠΟΛΟ
Θέσεις 7-8 (03:30), Θέσεις 5-6 (05:00), για χάλκινο μετάλλιο (07:40), για χρυσό μετάλλιο (10:30).