overfm.gr | Ολυμπιακοί Αγώνες | Ολυμπιακοί Αγώνες: Δυσκολεύτηκαν οι ΗΠΑ κέρδισαν 12-7 την Κίνα

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του γυναικείου τουρνουά Πόλο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, οι ΗΠΑ αν και δύσκολα πήρα τελικά τη νίκη κόντρα στην Κίνα με 12-7 και διπλασίασε τις νίκες στον Όμιλο.

Η Κίνα δυσκόλεψε για ένα ημίχρονο τις ΗΠΑ, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του Β΄ ομίλου του γυναικείου τουρνουά υδατοσφαίρισης στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, όταν όμως οι Αμερικανίδες «πάτησαν γκάζι», δεν είχαν αντίπαλο. Η ομάδα του Ανταμ Κρικόριαν μετέτρεψε το 6-6 του ημιχρόνου σε 12-7 και διπλασίασε τις νίκες της, στο δρόμο για το τρίτο σερί χρυσό σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 2-2, 3-0, 3-1.
ΗΠΑ: Μ. Φίσερ 3, Φέιταλ 2, Σάιντεμαν, Χαουστσάιλντ, Στέφενς, Χαραλαμπίδη, Α. Φίσερ, Γκίλκριστ, Ουίλιαμς
ΚΙΝΑ: Γουάνγκ 2, Ζανγκ 2, Νιου, Λου, Τσεν