overfm.gr | Euro 2021 | Ολλανδία – Τσεχία 0-2: Με Χόλες και Σικ στους «8» [vids]

Την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Euro πήρε η Τσεχία, η οποία επικράτησε 2-0 της Ολλανδίας στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας της φάσης των «16» της διοργάνωσης. Χόλες και Σικ οι σκόρερ.

Η Ολλανδία που από πριν την έναρξη του αγώνα είχε τον τίτλο του φαβορί για το συγκεκριμένο ματς, έμεινε από δυνάμεις, δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του ματς και έτσι πλέον επιστρέφει σπίτι της. Από την άλλη η Τσεχία που τον τίτλο του φαβορί τον πήρε κατά τη διάρκεια του αγώνα πηγαίνει στους «8» του Euro, όπου θα αντιμετωπίσει την Δανία.

Παρά την υπεροχή της μπάλας από τους Ολλανδούς, στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Τσέχοι ήταν αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες προκειμένου να ανοίξουν το σκορ. Γενικώς το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν το παιχνίδι που μπορεί να στεφθεί από τις δάφνες της ποιότητας, εκτός μερικών εξαιρέσεων.

Πολλές οι φάσεις από την ομάδα τους Φρανκ Ντε Μπουρ, οι οποίες ωστόσο δεν περάστηκαν στη στατιστική, αφού οι περισσότερες καταλογίζονταν ως οσφάιντ. Κι έτσι, χωρίς τη μεγάλη φάση οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο αγώνας πήρε ρυθμό, είχαμε ευκαιρίες, κάρτες και γκολ, όπου έδωσαν τη μεγάλη πρόκριση στην Τσεχία. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, στο 49’, η Ολλανδία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει στο σκορ, όμως Μάλεν έπεσε πάνω στον Βάλτσικ, ο οποίος έκανε μια σπουδαία επέμβαση.

Και εκείνο το σημείο είναι που όλα άλλαξαν. Οι Τσέχοι ανέβασαν ρυθμό, εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική υπεροχή άνοιξαν το σκορ με τον Χόλες και έβαλαν τις βάσεις για την σπουδαία πρόκριση.

Στο 80′ η Τσεχία έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, με τον συνήθη ύποπτο. Τον Σικ. Ο Χόλες εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια και τα λάθη των αμυντικών της Ολλανδίας, μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Σικ κι αυτός με τη σειρά του με ένα ωραίο πλασέ έκανε το 2-0, στέλνοντας την Τσεχία στους «8» του Euro.