overfm.gr | Α1 Γυναικών | Οικονόμου Παναθηναϊκός: «Αρχίζουμε να πιστεύουμε στον εαυτό μας»

Οικονόμου Παναθηναϊκός: Ευχαριστημένος με τη νίκη του Παναθηναϊκού επί των Αμαζόνων για την Volley League Γυναικών ήταν ο προπονητής της ομάδας Απόστολος Οικονόμου.

Ευχαριστημένος με τη νίκη του Παναθηναϊκού επί των Αμαζόνων για την Volley League Γυναικών ήταν ο προπονητής της ομάδας, Απόστολος Οικονόμου.

Οι «πράσινες» πέτυχαν την πρώτη τους νίκη, μετά από την επανέναρξη του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών, επικρατώντας των Αμαζόνων με 3-1. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο οι παίκτριες του Οικονόμου έκαναν στο τέλος της ανατροπή. Ο ίδιος, μετά την λήξη του αγώνα, μίλησε για την εμφάνιση της ομάδας του, ενώ ευχήθηκε και καλή ανάρρωση στην Αλεξάντρα Βοϊντοβα, η οποία τραυματίστηκε στο πρώτο σετ.

Αναλυτικά τα όσα είπε:

«Καταρχήν να ευχηθούμε καλή ανάρρωση στην Αλεξάνδρα και εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό. Από κει και πέρα εμείς συνεχίζουμε να αδικούμε τους εαυτούς μας. Εμείς ξεκινήσαμε το πρώτο σετ και οι Αμαζόνες είχαν 50% στην επίθεση άρα δεν λειτούργησε σε εμάς το σέρβις,  το μπλοκ και η άμυνα.

Οι αντίπαλες ομάδες όταν φτάνουν στο όριο με τέτοιες ομάδες έχουν το πλεονέκτημα να έχουν την επιβεβαίωση ότι μπορούν να το πάρουν και το παίρνουν.Οπότε είμαι πολύ δυσαρεστημένος με το πρώτο σετ. Από το δεύτερο σετ και μετά αρχίζουμε και ισορροπούμε γιατί παίζουμε καλύτερα στο μπλοκ και την άμυνα. Αρχίζουμε και πιστεύουμε στον εαυτό μας. Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και το τρίποντο  αλλά όχι από την εμφάνιση. Αν θέλουμε να κερδίσουμε που έχουν τον ίδιο στόχο με εμάς όπως ο Άρης, η Σαντορίνη και το Μαρκόπουλο  πρέπει να ανεβάσουμε πολύ τις στροφές. Αλλά πριν από αυτό πρέπει να αρχίσουμε να πιστεύουμε στον εαυτό μας».