overfm.gr | ΣΠΟΡ | Οι μάγκες με τα μπλε μια ανάσα από την πρόκριση στο Παγκόσμιο [vids]

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ επιβλήθηκαν 24-17 της Βοσνίας στο κλειστό της Χαλκίδας και βρίσκονται μία ανάσα από την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ έκανε ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 24-17 της Βοσνίας στην Χαλκίδα και έχει ένα προβάδισμα 7 πόντων για τον επαναληπτικό στην Τούσλα.

Ο εκπληκτικός Πέτρος Μπουκοβίνας οδήγησε την ελληνική ομάδα σε κάτι που είχε να πετύχει από το 2006. Αυτό δεν είναι άλλο από το να νικήσει την ομάδα της Βοσνίας

Η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά στο ματς. Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο τέταρτο. Τελικά κατάφερε να βρει λύσεις και έσπασε, χάρις στον Μάλλιο, την βοσνιακή άμυνα, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +2.

Στο δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα +5 και μάλιστα κατάφερε να το διευρύνει στο +7. Μάλιστα αυτή η διαφορά θα μπορούσε να μεγαλώσει στο +8, αν ο Μάλλιος ευστοχούσε σε εκτέλεση πέναλτι.

Τώρα η εθνική μας καλείται να υπερασπιστεί το Σάββατο στην Βοσνία αυτό το αποτέλεσμα. Εφόσον το καταφέρει θα παίξει διπλούς αγώνας με το Μαυροβούνιο (13-14 και 16-17 Απριλίου) στη δεύτερη προκριματική φάση και θα διεκδικήσει την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-3, 4-4, 7-5, 9-6, 10-8 (ημ.), 13-10, 15-13, 18-13, 20-14, 24-17