overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Οι Γερμανοί ξανάρχονται…στην κορυφή του κόσμου

Οκτώ χρόνια συμπληρώνονται από την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Γερμανίας η οποία επιβλήθηκε στον τελικό της Αργεντινής με 1-0.

Γράφει ο Χρήστος Νύκταρης

Συμπληρώνονται 8 χρόνια από τότε που η Γερμανία στέφθηκε πρωταθλήτρια Κόσμου επικρατώντας της Αργεντινής με 1-0 χάρη σε γκολ του Μάριο Γκέτσε στο 113′. Σε έναν τελικό που έγινε στο «Μαρακανά» της Βραζιλίας. Αυτό ήταν το τέταρτο Παγκόσμιο για τα «πάντσερ» και πρώτο μετά από 24 χρόνια καθώς τελευταία φορά που το κατέκτησε πρέπει να πάμε στο μακρινό 1990 και στα γήπεδα της Ιταλίας. Με τους Γερμανούς να προέρχονται από το εκκωφαντικό, εξωφρενικό, ανήκουστο (βάλτε όποιον χαρακτηρισμό θέλετε 7-1 επί της Βραζιλίας και διοργανώτριας μάλιστα στον τελικό ήταν το φαβορί κόντρα στην αιώνια της αντίπαλο την «αλμπισελέστε». Μια Αργεντινή που περίμενε και αυτή να στεφθεί Παγκόσμια Πρωταθλήτρια για τρίτη φορά και για πρώτη μετά από 28 χρόνια όμως κάτι οι χαμένες ευκαιρίες του Ιγκουαίν της στέρησαν αυτό το όνειρο.

Με τις δυο ομάδες να βρίσκονται αντιμέτωπες για τρίτη φορά σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου με το 1986 οι Αργεντινοί να κερδίζουν στην πατρίδα τους τους Γερμανούς και τους τελευταίους να παίρνουν την ρεβάνς τέσσερα χρόνια αργότερα το 1990. Μάλιστα η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ στα Μουντιάλ που διεξήχθησαν τον 21ο αιώνα ήταν σε όλα στην ζώνη των μεταλλίων, το 2002 χάνοντας στον τελικό από την Βραζιλία και το 2006 και 2010 κερδίζοντας στους μικρούς τελικούς Πορτογαλία και Ουρουγουάη αντίστοιχα. Και φαίνεται ήρθε η ώρα για την δικαίωση και του χρυσού μεταλλίου και εν τέλη αυτό έγινε πραγματικότητα χάρη στον Μάριο Γκέτσε.

Ο τελικός ξεκίνησε στο «Μαρακανά» με τις δυο ομάδες στα πρώτα λεπτά να επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου και το παιχνίδι να είναι αναγνωριστικό. Όσο περνούσαν τα λεπτά η «αλμπισελέστε» έπαιρνε τα μέτρα στο γήπεδο και ήταν θέμα χρόνου να αρχίσει να δημιουργεί ευκαιρίες. Δεν άργησε να έρθει η πρώτη και ήταν πολύ μεγάλη όταν στο 21′ ο Κροος έκανε λάθος γύρισμα με κεφαλιά και ο Ιγκουαίν που ήταν πιο κοντά στην φάση δέχτηκε το θείο δώρο αλλά βρισκόμενος απέναντι από τον Νόιερ πλάσαρε άουτ χάνοντας την πολύ μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0.  Στο 30′ ακυρώθηκε σωστά γκολ για την ομάδα του Αλεχάντρο Σαμπέγια καθώς από σέντρα του Λαβέτσι από δεξιά ο Ιγκουαίν με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως ο φορ της Νάπολι τότε βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.  Οι Αργεντινοί συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος και να έχουν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων και λίγο έλειψε να τιμωρηθούν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί όπου ο Κρός εκτέλσε το κόρνερ και ο Χέβεντες έπιασε την κεφαλιά που κατέληξε στο δοκάρι ενώ στην συνέχεια η μπάλα που χτύπησε στον Μίλερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο για την Αργεντινή. Με το καλημέρα της επανάληψης έχασε κλασσική ευκαιρία να προηγηθεί όταν στο 46′ ο Μέσι από μπαλιά του Μπίλια βρέθηκε απέναντι από τον Νόιερ όμως το πλασέ του έφυγε άουτ χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Αργεντινή. Με την «αλμπισελέστε» να είναι καλύτερη μέχρι το 65′ όταν και κάπου τότε άρχισε να μένει από δυνάμεις. Οι Γερμανοί λοιπόν πήραν τα ηνία και με τον Σούρλε να έχει ανεβάσει την απόδοση του κατακόρυφα έκαναν άνω κάτω την αργεντίνικη άμυνα χωρίς όμως να μπορέσουν να δημιουργήσουν αξιόλογη ευκαιρία στα καρέ του Ρομέρο. Η τελευταία καλή στιγμή ουσιαστικά της κανονικής διάρκειας του αγώνα ήταν στο 81′ όταν ο Οζίλ έκανε την συρτή σέντρα από τα δεξιά και ο Κροος που σούταρε από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ρομέρο. Και κάπως έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση σε ένα παιχνίδι από μέτριο ως καό ποιοτικά με την Αργεντινή να έχει τις πιο μεγάλες ευκαιρίες και τα «πάντσερ» το δοκάρι.

Ότι δεν είδαμε σε 90 λεπτά αγώνα το είδαμε στην παράταση μέσα σε λίγα λεπτά. Οι δυο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες μέσα ώστε να ρισκάρουν και να κυνηγήσουν το γκολ που θα τους δώσει το τρόπαιο και η Γερμανία έφτασε πολύ κοντά στο γκολ δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της παράτασης. Ο Γκέτσε έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Σούρλε που βρέθηκε στην πορεία έπιασε το σουτ με τον Ρομέρο να διώχνει ενστικτωδώς. Επτά λεπτά αργότερα η ομάδα του Σαμπέγια έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία όταν σε σέντρα του Ρόχο από αριστερά ο Χούμελς έκανε εναέριο τσαφ και ο Παλάσιος που βρέθηκε τετ α τετ έσκαψε την μπάλα πάνω από τον Νόιερ όμως κατέληξε άουτ. Πραγματικά οι Νοτιοαμερικάνοι έχουν τις πιο κλασσικές ευκαιρίες στον τελικό για να σκοράρουν αλλά δεν κατάφεραν καμιά να αξιοποιήσουν και να προηγηθούν.

Και έτσι αφού δεν τα κατάφεραν η Γερμανία στο 113′ πέτυχε το γκολ που έκρινε τον τελικό του Μουντιάλ. Ο Σούρλε έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Γκέτσε και αφού κατέβασε την μπάλα με το στήθος από κοντά εκτέλεσε τον Ρομέρο για το 1-0 της Γερμανίας μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από βασικούς και αναπληρωματικούς. Με τις χρυσές αλλαγές του Γιόακιμ Λεβ να συνεργάζονται ιδανικά. Στα υπόλοιπα του παιχνιδιού δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και τα «πάντσερ» πανηγύρισαν το 4ο του Παγκόσμιο και κάπως έτσι στο τέλος κέρδισαν ή μάλλον στέφονται Πρωταθλητές Κόσμου οι Γερμανοί, παραφράζοντας την γνωστή ατάκα του Γκάρι Λίνεκερ και την Αργεντινή με τις μεγάλες τις ευκαιρίες να χάνει την ευκαιρία να το σηκώσει μέσα στην χώρα της αιωνίας της αντιπάλου.

Γερμανία (Γιοακίμ Λεβ): Νόιερ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Λαμ, Χέβεντες, Κράμερ (31′ Σίρλε), Σβαϊνστάιγκερ, Κρόος, Οζίλ (118′ Μερτεζάκερ), Μίλερ, Κλόζε (88′ Γκέτσε).

Αργεντινή (Αλεχάντρο Σαμπέγια): Ρομέρο, Ζαμπαλέτα, Ντεμικέλις, Γκαράι, Ρόχο, Πέρες (86′ Γκάγκο), Μασεράνο, Μπίλια, Λαβέτσι (46′ Αγουέρο), Ιγουαΐν (77′ Παλάσιο), Μέσι.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook. στο Twitter. στο Instagram. στο Youtube. στο TikTok.