overfm.gr | Super League 1 | ΟΦΗ – Βόλος 1-2: Βολιώτικη απόδραση απ’ το Ηράκλειο [vids]

ΟΦΗ – Βόλος: Με σημαντικό «διπλό» έφυγαν οι Βολιώτες από την πρωτεύουσα της Κρήτης, βάζοντας έτσι σε πολλές σκέψεις την ομάδα του Γιώργου Σίμου.

Σημαντικό τρίποντο κατάφερε να πάρει ο Βόλος επικρατώντας 2-1 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο, για την 22η αγωνιστική της Super League. Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο μόλις ημίχρονο, ενώ το τέρμα που δέχθηκαν δεν φάνηκε να έχει ιδιαίτερο αντίκτυπο στην ψυχολογία τους.

Με τον ιδανικότερο τρόπο για τον Βόλο ξεκίνησε το ματς! Οι φιλοξενούμενοι στο 3ο λεπτό, στην πρώτη τελική του ματς, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με την ωραία κεφαλιά του Περέα από την καρδιά της άμυνας (0-1).

ΟΦΗ – Βόλος: Το 0-1 του Περέα

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ κρατούσαν την κατοχή, αλλά δυσκολεύονταν να γίνουν απειλητικοί. Η καλή αμυντική λειτουργία του αντιπάλου έβαλε εμπόδια στους γηπεδούχους.

Ο Βόλος με την ψυχολογία του να είναι στα ύψη, κατάφερε με ευκολία να διπλασιάσει τα τέρματά του! Στο 21ο λεπτό κι έπειτα από μια ωραία πάσα του Στάικου στην πλάτη της άμυνας, ο Δουβίκας πάτησε στην περιοχή και «εκτέλεσε» τον Σωτηρίου (0-2).

ΟΦΗ – Βόλος: Το 0-2 του Δουβίκα

Στο 32ο λεπτό ο ΟΦΗ σημείωσε την πρώτη του πολύ καλή στιγμή στο ματς, με την προβολή του Γιαννούλη από πολύ κοντινή απόσταση, έπειτα από την κεφαλιά του Καστάνιος, και την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν. Μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν λόγω της υψηλής πίεσης των αντιπάλων, με αποτέλεσμα να μην βρίσκουν διαδρόμους.

ΟΦΗ – Βόλος: Το δοκάρι του Γιαννούλη

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ μπήκε με άλλο πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο. Οι Κρητικοί σημείωσαν και δεύτερο δοκάρι στο 51ο λεπτό, έπειτα από το σουτ εντός περιοχής του Στάικου. Παράλληλα στο 55ο λεπτό ο Νίνης έγινε επικίνδυνος με ένα εξαιρετικό σουτ, όμως ο Σωτηρίου με ωραία απόκρουσε έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

ΟΦΗ – Βόλος: Το εξαιρετικό σουτ του Νίνη

Ο ΟΦΗ θέλησε να αντιδράσει σε αυτήν την πίεση, γεγονός που έγινε με το καταλληλότερο τρόπο! Στο 63ο λεπτό ο Στούρτζεον έκανε το γύρισμα και ο Καστάνιος έστειλε όμορφα την μπάλα στα δίχτυα (1-2)! Με αυτόν τον τρόπο, έγραψε και το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Κρητικών.

ΟΦΗ – Βόλος: Το 1-2 του Καστάνιος

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Βόλος προσπάθησε να απειλήσει, όμως κοίταξε να κρατήσει το σκορ. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ πέρασε τον Ατρόμητο στον βαθμολογικό πίνακα κατακτώντας την 7η θέση με 27 βαθμούς. Από την άλλη ο ΟΦΗ σημείωσε την 6η διαδοχική του ήττα σε ισάριθμα ματς του πρωταθλήματος, ενώ έμεινε στην 11η θέση με 19 βαθμούς.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (61’ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Βαφέας, Στάικος, Ντε Γκουζμάν (61’ Γρίβας), Σαρδινέρο, Καστάνιος

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Ριένστρα (45’ Κιάκος), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Νίνης (76’ Ρενάτο Σάντος), Μαρτίνες, Περέα, Μπαρτόλο, Δουβίκας

Διαιτητής: Τζοβάρας (Βοηθοί: Δημόπουλος, Γεωργακόπουλος, Τέταρτος: Γκάμαρης)

Κίτρινες κάρτες: 34’ Γιαννούλης, 87’ Μαρτίνες, 88’ Λυμπεράκης, 90’+5 Μεγιάδο