overfm.gr | Super League 1 | ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 0-3: Άνετο πέρασμα από την Κρήτη για τους «ασπρόμαυρους»

Ο ΠΑΟΚ, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, κατόρθωσε να επικρατήσει άνετα του ΟΦΗ με 3-0 στην Κρήτη

Ο ΠΑΟΚ, πραγματοποιώντας ένα ιδανικό δεύτερο ημίχρονο, μπόρεσε να επικρατήσει με σχετική άνεση του ΟΦΗ στο «Θ.Βαρδινογιάννης» με 3-0 και να φτάσει, έστω και προσωρινά, στη δεύτερη θέση με 35 πόντους. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Βάτερμαν στο 26ο λεπτό, γεγονός που διευκόλυνε αρκετά το έργο του Δικεφάλου.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε στο 4ο λεπτό όταν ο Ουάρντα εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ με το πλασέ του να διώχνει ο Βάτερμαν.

Η απάντηση του ΟΦΗ ήρθε λίγο αργότερα, όταν στο 7′ ο Στάικος έκανε ένα δυνατό συρτό σουτ με την μπάλα να καταλήγει έξω από την εστία του Ζίβκοβιτς. Το παιχνίδι είχε μεγάλο ρυθμό και μάλιστα λίγο έλειψε ο ΠΑΟΚ να ανοίξει το σκορ, όταν σε μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Ουάρντα είδε την κίνηση του Κρέτσικ στον χώρο, με τον τελευταίο να βγαίνει απέναντι από τον Βάτερμαν, ωστόσο το πλασέ του να μην είναι ιδανικό και η μπάλα να καταλήγει αουτ.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 19ο λεπτό όταν ο Βιερίνια σέντραρε γλυκά με τον Κρμέντσικ να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα να σταματά στο δοκάρι στου Βάτερμαν. Παρόλα αυτά η υπεροχή του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι φάνηκε και λίγο αργότερα, όταν από ένα ακόμα λάθος της άμυνας, ο Τζόλης βγήκε στον κενό χώρο με τον Βάτερμαν να βγαίνει εκτός εστίας και να τον ανατρέπει. Ο διαιτητής του αγώνα Ιωάννης Παπαπέτρου θέλησε να ξαναδεί την φάση στο VAR προκειμένου να πάρει την τελική του απόφαση, με τον Έλληνα ρέφερι να δείχνει την κόκκινη κάρτα στον Βάτερμαν και να τον αποβάλει από το παιχνίδι.

Κάπως έτσι ο προπονητής του ΟΦΗ Γιώργος Σίμος επέλεξε να βγάλει εκτός αγώνα τον Λυμπεράκη ο οποίος είχε αναλάβει χρέη αρισερού στόπερ στην 3αδα της άμυνας των Κρητικών, προκειμένου να περάσει στον αγώνα ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της ομάδας Σωτηρίου. Στο φάουλ που ανέλαβε να εκτελέσει ο Βιερίνια η μπάλα δεν πέρασε από το τοίχος των παικτών του ΟΦΗ, με αποτέλεσμα οι  γηπεδούχοι να βγάζουν με επιτυχία την άμυνα.

Ο ΠΑΟΚ από αυτό το σημείο και έπειτα είχε την κατοχή της μπάλας, είχε τα ηνία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει με ορθολογικό τρόπο τον τρόπο προκειμένου να διασπάσει την άμυνα του ΟΦΗ. Αξίζει να σημειωθεί πως παρά τον παίκτη παραπάνω η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι οι οποίοι αγωνίστηκαν για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους με 10 ποδοσφαιριστές, περιορίστηκαν σε ένα παιχνίδι υπομονής και πίσω από την μπάλα, αφού η απουσία του ενός παίκτη άλλαξε τελείως τα σχέδια της ομάδας. Κάπως έτσι το ημίχρονο έληξε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στο 0-0.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος το έκανε στο δεύτερο. Συγκεκριμένα ο Τζόλης κέρδισε κατά κράτος την άμυνα του ΟΦΗ και με κεφαλιά κατάφερε να νικήσει τον Σωτηρίου για το 1-0. Μάλιστα στο 52 ο Βαρέλα κατάφερε να κάνει το 2-0, όταν σε κίνηση σαν σέντερ φορ πλάσαρε με το αριστερό με τον Σωτηρίου να μην μπορεί να αποκρούσει την μπάλα, και εκείνη να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του. Η ομάδα του Γκαρσία η οποία μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο Β μέρος, έφτασε κοντά και σε 3ο γκολ, όταν ο Ουάρντα εκτέλεσε ένα φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή του ΟΦΗ, με την μπάλα να κοντράρει στο τοίχος και να καταλήγει πλάγιο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δραστήριοι, είχαν την κατοχή της μπάλας, και στο στο 67 κατάφεραν να κάνουν το 3-0. Ο Τζόλης με μια πολύ ωραία μπαλιά είδε την κίνηση του Κρέντσικ, με τον τελευταίο να νικά με ωραίο πλασέ τον Σωτηρίου.  Μάλιστα στο 73ο λεπτό ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά, ωστόσο ο επιθετικός των φιλοξενούμενων ήταν εκτεθειμένος, με αποτέλεσμα το 3-0 να παραμένει.

Από αυτό το σημείο και έπειτα ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Πάμπλο Γκαρσία να κάνει και ορισμένες αλλαγές στο παιχνίδι προκειμένου να φρεσκάρει την ομάδα του, αλλά και να κρατήσει ορισμένους ποδοσφαιριστές ξεκούραστους ενόψει της δύσκολης συνέχειας και των συνεχόμενων παιχνιδιών.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Βούρος (Σόλις 77′), Λυμπεράκης (Σωτηρίου 30′), Κοροβέσης (Σουρνάκης 78′), Βαις, Βαφέας, Νέιρα, Στάικος, Σαρδινέρο (Γιαννούλης 68′), Στάρτζεον (Γρίβας 68′)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (Ροντρίγκο 77′), Περέιρα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (Ντάγκλας 77′), Ουάρντα (Κωνσταντέλιας 83′), Τζόλης, Μουργκ (Λάμπρου 69′), Κρμέντσικ (Σφιντέρσκι 76′)