overfm.gr | Volley League | ΟΦΗ-Φίλιππος Βέροιας 3-0 – Κλείδωσαν την παραμονή οι Κρητικοί

Ο ΟΦΗ επικράτησε 3-0 σετ του Φίλιππου Βέροιας και κλείδωσε την παραμονή του στην Volley League. Αντίθετα οι Μακεδόνες θα παίξουν την παραμονή τους σε μια ζαριά.

Ο Ο.Φ.Η. νίκησε και τέταρτη φορά τον Φίλιππο Βέροιας 3-0 σετ στη σειρά των πλέι άουτ στο πρωτάθλημα Volley League και με νίκες 4-0 στα πλέι άουτ εξασφάλισε την 7η θέση στην κατάταξη της Volley League και μαζί την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Φίλιππος Βέροιας θα οδηγεί στα μπαράζ όπου θα δώσει αγώνες με την 3η ομάδα της Pre League για μία θέση στην Volley League 2022-23.

Ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς και ειδικά στο μπλοκ όπου σημείωσε 19 πόντους. Κορυφαίος ήταν ο Βιέτζορεκ με 21 πόντους εκ των οποίων οι 5 ήταν μπλοκ.

Στο 1ο σετ οι κρητικοί μπήκαν με σερί 5-0 και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ που έκλεισε με πόντο του Ντεουίς για το 25-21.

Στο 2ο και στο 3ο σετ σετ ο ΟΦΗ πάλι με υπεροχή σε επίθεση και μπλοκ πήραν από την αρχή προβάδισμα ασφαλείας και το διατήρησαν άνετα μέχρι το τέλος.