overfm.gr | Bundesliga | Ο Χίτσκοκ ήταν με την Ντόρτμουντ

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο «Σίγκνταλ Ιντούνα Παρκ» η Ντόρτμουντ επικράτησε της Άουγκσμπουργκ με 4-3.

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα και με πολλά γκολ μάλιστα η Ντόρτμουντ επικράτησε δύσκολα της Άουγκσμπουργκ με 4-3 στην «Σίγκνταλ Ιντούνα Παρκ» και ανέβηκε στην έκτη θέση , στην ζώνη που οδηγεί στην Ευρώπη. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 15η θέση μαζί με την Στουτγάρδη.

Η Άουγκσμπουργκ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο 14′ αλλά ο Ντεμίροβιτς σημάδεψε το δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της Ντόρτμουντ να απειλήσει, αλλά, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, ο Γκίκεβιτς, απέκρουσε εξαιρετικά, τόσο το σουτ του Μάλεν, όσο και του Γκερέιρο. Στο 29′ ο Αντεγέμι έδωσε στον Μπέλιγχαμ και αυτός σούταρε για να ανοίξει το σκορ για τους «Βεστφαλούς». Και αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με Μάλεν και Χούμελς δέχτηκαν την ισοφάριση. Ο Μπέλιο έκλεψε από τον Σλότερμπεκ, πάσαρε στον Μάιερ και εκείνος, με υπέροχη ατομική ενέργεια, σκόραρε για το 1-1 στο 40′. Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα του Ρουρ ανέκτησε το προβάδισμα με κεφαλιά του Σλότερμπεγκ κάνοντας το 2-1. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ντεμίροβιτς πήρε την κάθετη πάσα, πλάσαρε τον τερματοφύλακα Κόμπελ, η μπάλα κόντραρε και στον Ριέρσον και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2.

Αξιοσημείωτο ήταν η επιστροφή του Αλέ στους αγωνιστικούς χώρους στο 61′, ενώ 75′, ο Μπινόε-Γκίτενς, αφού ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Γκάμνι, με υπέροχο πλασέ, εκτός περιοχής, έκανε το 3-2. Δυο λεπτά αργότερα ο Γκεμπόα σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Κολίνα σε κενή εστία έκανε το 3-3. Το ματς ήταν ροντέο και ο Ρέινα με φοβερό σουτ έκανε το 4-3 χαρίζοντας την νίκη στην Ντόρτμουντ.

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Ριέρσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο, Οζτσάν, Μπέλινγκχαμ, Αντεγέμι (70′ Ρέινα), Μπράντ, Μάλεν (70′ Μπινόε-Γκίτενς), Μουκοκό (62′ Αλέ)

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκίκεβιτς, Γκάμνι, Γκοουβελέου, Ουντουοκάι, Πέντερσεν, Ένχελς, Μάιερ (76′ Μπαουμγκάρτλινγκερ), Ρεχμπετσάι (76′ Κολίνα), Βάργκας (12′ Καρντόνα, 65′ Γιένσεν), Μπέλιο (76′ Γεμπόα), Ντεμίροβιτς