overfm.gr | Γεωργίου | Ο Τζόρνταν των… ψηλών και το ταμείο…

Ο Σωτήρης Γεωργίου σχολιάζει την νίκη της Ελλάδας με την Ουκρανία και πολλά ακόμα.

Ήταν ένα ματς που λέγαμε προπονητικού χαρακτήρα. Και των 20π. Κάτι που έγινε αλλά στο δεύτερο μέρος που ήταν των…30 τελικά! Όπως και να είχε είχαμε μια διπρόσωπη εικόνα της Εθνικής μας που μας αφήνει και χαρούμενους αλλά μας προβληματίζει και λιγάκι. Καθώς το… έργο προχωρά και πλέον εξασφαλίσαμε και την πρώτη θέση που θα ήταν αμφίβολη αν χάναμε από την πολύπαθη Ουκρανία που πάντως εντυπωσιάζει καθώς έριξε στο καναβάτσο και με περίπατο στο τέλος τους οικοδεσπότες Ιταλούς και μόνο χώρα που είναι σε πόλεμο δεν θυμίζει.

Τελικώς θα περιμένουμε έναν εύκολο αντίπαλο στο πρώτο χιαστί την Κυριακή και στο κρίσιμο των «8» την Τρίτη ήδη μετά τα χτεσινά αποτελέσματα αποφύγαμε την Σλοβενία που την θεωρούσα κάπως πιο επικίνδυνη από την Γερμανία ή την Γαλλία και προτιμώ προσωπικά την δεύτερη. Το χτεσινό ματς όμως απρόσμενα μου άρεσε γιατί η Ουκρανία έπαιξε με τσαμπουκά και στο όριο του αντιαθλητικού και μας έβαλε δύσκολα αλλά και μας έδειξε πως θα παίξουν τον Γιάννη και την ομάδα μας οι επόμενοι δύσκολοι αντίπαλοι.

Που έχουν και κορμιά. Η Ουκρανία με δύο μέτριους ΝΒΑερς είναι μια καλοδουλεμένη ομάδα από τον Μπαγκάτσκις με καλή χημεία, πολύ ψηλή παίζοντας και με δίδυμους πύργους και σκληρά και με πολύ πικ εν ρολ

Ο Τζόρνταν των …ψηλών Γιάννης!

Και κάπως έτσι το αρχικό περιπατικό 10-2 έγινε 39-46 στο ημίχρονο με 5 λάθη στην 1η περίοδο και ένα κάκιστο πρώτο μέρος. Που πρέπει να ξεχάσουμε μαζί με την κάκιστη περιφερειακή άμυνα στο διάστημα αυτό που κάναμε ήρωα τον νεαρό Σάνον με 13π και χάναμε πολλές φάσεις. Ο Γιάννης πάλευε μόνος αλλά με τον Ντόρσεϊ στο μηδέν σε κλειστή άμυνα είχαμε και πρόβλημα στο σκορ.

Η διάρκεια είναι ζητούμενο και το πρώτο ημίχρονο ενώ στα ντέρμπι με Κροατία και Ιταλία είχαμε ξεκινήσει καλά αλλά και οι χαμένες διαφορές με αυτούς από +19 και +15 ,χτυπάνε καμπανάκι! Στο β μέρος η ομάδα μας μπήκε έχοντας ξεχάσει και αυτό ήταν δουλειά του Ιτούδη, το όλα λάθος του α’! Με 32-11 στην 3η περίοδο(!)και 60-33 σκορ δευτέρου ημιχρόνου, αποδείξαμε ότι είμαστε ομάδα για μετάλλιο!

Ο… βιονικός Γιάννης έκανε ένα ασύλληπτο παιχνίδι σε όλα τα επίπεδα και απέναντι και σε γερά κορμιά και στημένες άμυνες, έδειξε ότι έχει τρομερή ατομική βελτίωση και …ψωμοτύρι τις 30αρες και βάλε! Θύμιζε Τζόρνταν κατά διαστήματα! Τζόρνταν των ψηλών με τις αντίστοιχες κινήσεις! Δεν υπάρχουν λόγια απλά! Ο Ντόρσεϊ ανέβηκε στο β΄ μέρος και χωρίς τρίποντο και το κρατάμε όπως και το ότι είχαμε μόλις 7/24,αλλά σκοράραμε 99π! Καθώς βέβαια κυκλοφορήσαμε την μπάλα και δεν ήμασταν στατικοί και παίξαμε άμυνα κάνοντας μόλις 5 λάθη σε 3 περιόδους μετά την πρώτη.

Καθοριστικός στην 3η κρίσιμη περίοδο και ο Καλάθης και με 2τρ μάλιστα! Το δίδυμο Παπαγιάννη(ανέβηκε κατακόρυφα στο β’)-Γιάννη δείχνει ότι θα σκεπάσει τα καλάθια! Περιμένουμε και τον Κώστα μην ξεχνάμε. Όλοι τα έδωσαν όλα. Λάθος για μένα του Ιτούδη πάντως και καλό είναι να τα προσέχουμε αυτά, ότι δεν απέσυρε τον αφιονισμένο Γιάννη όταν καθαρίσαμε το ματς αρχή αρχή 4ης περιόδου. Για να αποφύγεις και κανέναν τραυματισμό όταν τον έπαιζαν στο όριο του αντιαθλητικού και ξυλίκι. Έχοντας καθαρίσει το ματς, γιατί να ρισκάρουμε;