overfm.gr | Τένις | Ο Τζόκοβιτς στα ημιτελικά του ATP Finals!

Στα ημιτελικά του ATP Finals πέρασε ο Νόβακ Τζόκοβιτς νικώντας τον Σάσα Ζβέρεφ.

Ο 33χρονος Σέρβος έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα, όταν ο αντίπαλός του βρήκε τον ρυθμό του και άρχισε να απειλεί, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη χωρίς απώλειες και να συνεχίσει την πορεία προς τον έκτο τίτλο του. Αν τα καταφέρει, θα ισοφαρίσει το ρεκόρ του Ρότζερ Φέντερερ.

Ο Νόλε εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Ζβέρεφ και το μπρέικ που σημείωσε μόλις στο δεύτερο γκέιμ ήταν αρκετό για να του δώσει το σετ.

Στη συνέχεια, ωστόσο ο Σάσα έπαιξε εξαιρετικό τένις και κοίταξε στα μάτια τον Τζόκοβιτς, αν και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο τέταρτο γκέιμ του δεύτερου σετ. Ούτε, όμως, ο Νόλε ήταν αποτελεσματικός (0/2), με συνέπεια οι δύο τενίστες να οδηγηθούν σε τάι μπρέικ.

Παρότι ο Ζβέρεφ ήταν αυτός που προηγήθηκε με μίνι μπρέικ (0-2), ο Τζόκοβιτς έφερε γρήγορα τα πάνω κάτω και τελικά καθάρισε τον αγώνα στο πρώτο ματς πόιντ του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τενίστας από το Βελιγράδι έχει παίξει 15 τάι μπρέικ και έχει κερδίσει τα 14!