overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Ο Ριτσάρλισον έκανε την διαφορά για την Βραζιλία

Χάρη σε δυο γκολ του Ριτσάρλισον η Βραζιλία έκανε το καθήκον της και επικράτησε με 2-0 της Σερβίας ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της σε αυτό το Μουντιάλ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ριτσάρλισον που σημείωσε ντοπιέτα η Βραζιλία επιβλήθηκε της Σερβίας με 2-0 ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ. Ο σταρ της Τότεναμ σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο με τους «καριόκας» να δυσκολεύονται στο πρώτο μέρος να αποσπάσουν την καλά στημένη άμυνα των Σέρβων. Το παιχνίδι ήταν όπως αναμενόταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα του Τίτε με τους «πλάβι» σε παθητικό ρόλο περιμένωντας το λάθος για να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις.

Οι «καριόκας» όπως αναμενόταν μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι δημιουργώντας καταστάσεις στην εστια του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς. Μάλιστα κέρδισαν αρκετά κόρνερ και ένα εξ αυτών και συγκεκριμένα στο 14′ παραλίγο να καταλήξει στα δίχτυα όταν το εκτέλεσε ο Νεϊμάρ αλλά ο Σέρβος πορτιέρο απέκρουσε. Στα υπόλοιπα λεπτά οι Βραζιλιάνοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 21′ ο πορτιέρο των «πλάβι» μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Καζεμίρο. Η ομάδα του Τίτε συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και πίεσε και στο 41 έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μιλένκοβιτς να κάνει τραγικό λάθος και τον Βινίσιους να μην το αξιοποιεί τελειώνοντας άσχημα την φάση.

Στην επανάληψη η Βραζιλία μπήκε φουριόζα και έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 47′ όταν από λάθος του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς ο Ραφίνια βρέθηκε απέναντι του αλλά απέτυχε να τον νικήσει. Όσο δυσκολευόταν η «σελεσάο» να σκοράρει το άγχος μεγάλωνε και πιο πολύ. Μάλιστα στο 60′ είχε και δοκάρι σε μακρινό σουτ του Σάντρο. Η πίεση της επέφερε καρπούς όταν στο 63′ ο Βινίσιους έκανε το σουτ από τα αριστερά , ο Σέρβος τερματοφύλακας απέκρουσε και ο Ριτσάρλισον που πήρε το ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Και ενώ η Σερβία ανέβηκε για να πιέσει για την ισοφάριση ο Ριτσάρλισον στο 73’πέτυχε ίσως το γκολ της διοργάνωσης μέχρι στιγμής με γυριστο από την περιοχή κάνοντας το 2-0 και γέρνοντας την πλάστιγγα προς το μέρος της ομάδας του Τίτε. Μάλιστα στο 81′ παραλίγο να φτάσει και σε τρίτο τέρμα αλλά ο Ροντρίγκο πάσαρε στον Καζεμίρο και με τρομερό πλασέ εκτός περιοχής σοημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Σάβιτς. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και η Βραζιλία πανηγύρισε την νίκη.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Σίλβα, Σάντρο, Κασεμίρο, Πακετά(76′ Φρεντ), Ραφίνια(87′ Μαρτινέλι), Νεϊμάρ(79′ Άντονι), Βινίσιους(76′ Ροντρίγκο), Ριτσάρλισον(79′ Ζεσούς)

Σερβία (Ντρ. Στόικοβιτς): Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Βελίκοβιτς, Μιλένκοβιτς(66′ Βλάχοβιτς), Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς(57′ Ράντονιτς), Λούκιτς(66′ Λάζοβιτς), Γκουντέλι(57′ Ίλιτς), Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μλαντένοβιτς, Τάντιτς, Α. Μίτροβιτς