overfm.gr | Basket League | Ο Προμηθέας «λύγισε» την ΑΕΚ και πέρασε στα ημιτελικά

Ο Προμηθέας κατάφερε και «λύγισε» την ΑΕΚ στην παράταση (77-75), στο Game 2 της σειράς και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.

Στα ημιτελικά ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο της ΑΕΚ!

Οι «πορτοκαλί» επικράτησαν με 77-75 της «Ένωσης» και με 2-0 προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Εκεί οι Πατρινοί, θα περιμένουν τον νικητή του Ολυμπιακός-Περιστέρι.

Η ομάδα του Γιατρά, έκανε ένα τρελό… 9-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι, βρήκαν καλάθια με Ρέι, Γκραντ και Αγραβάνη. Από την πλευρά της ΑΕΚ, ο Ανγκόλα αστόχησε σε τρίποντο για τη νίκη από τα δέκα μέτρα στην εκπνοή.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζεράι Γκραντ με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 τάπες. Ακολούθησε με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Για τους ηττημένους, ο Ανγκόλα είχε 22 πόντους αλλά με 7/20 σουτ. Άτυχη η ΑΕΚ, που έχασε με τραυματισμό στο γόνατο λίγο πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου τον Άντι Ράουτινς.

Το ματς

Με την έναρξη του αγώνα, οι δύο ομάδες μπήκαν «μουδιασμένες». Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (10-5), μία διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι με 13-14 δια χειρός… Γιάννη Κουζέλογλου. Ωστόσο οι «πορτοκαλί» με ένα… σπριντ πήραν κεφάλι 20-15 για την τελευταία περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Ράουτινς με 22-22.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πρώτα με τον Ντάριο Χαντ να σημειώνει τέσσερις πόντους και τον Τρέβις Σίμπσον να παίρνει «φωτιά» από την περιφέρεια, κατάφερε να αποσπαστεί φτάνοντας στο 34-29. Το ημίχρονο έκλεισε στο 39-29, με την «Ένωση» να δείχνει βραχυκυκλωμένη σε άμυνα και επίθεση.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ έβγαλε χαρακτήρα, μείωσε με τον Ανγκόλα στο 57-51. Oι Πατρινοί έκαναν ένα 9-0 σερί και πήγαν το ματς στην παράταση.

Η παράταση αναμενόταν να δώσει ένα τέλος σε ένα άκρως συγκλονιστικό παιχνίδι. Εκεί που η ΑΕΚ προηγήθηκε στην μεγαλύτερη διάρκεια, όμως επέτρεψε στον Προμηθέα να μείνει κοντά και το τρίποντο του Ρέι για το 73-73 αναπτέρωσε το ηθικό των συμπαικτών του. Οι δύο βολές του Σίμπσον για το 77-75 με 53’’ για το τέλος και η άσχημη επιλογή του Ανγκόλα να σουτάρει από τα 9μιση μέτρα, διαμόρφωσαν τον νικητή της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65, 77-75.