overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Ο Πούλισικ έστειλε την Η.Π.Α στους 16

Χάρη σε γκολ του Πούλισικ στο πρώτο ημίχρονο η Η.Π.Α επιβλήθηκε με 1-0 του Ιράν και προκρίθηκε στους 16 του Μουντιάλ.

Ένα γκολ του Πούλισικ ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη αλλά και την πρόκριση στις Η.Π.Α επικρατώντας με 1-0 του Ιράν. Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τα ημίχρονα με τους νικητές να είναι καλύτεροι στο πρώτο και τους ηττημένους στο δεύτερο πιέζοντας για την ισοφάριση η οποία δεν ήρθε ποτέ και οι Αμερικανοί θα βρίσκονται στους 16.

Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου με την κατοχή της μπάλας να είναι μοιρασμένη. Η πρώτη υποψία ευκαιρίας καταγράφηκε στο 11′ για τους Αμερικανούς όταν σε σέντρα του Μούσα ο Πούλισικ έκανε την κεφαλιά και ο Μπεϊρανβάντ .  Αυτό έδωσε ώθηση στην ομάδα του Κεϊρόζ να ισορροπήσει το παιχνίδι και να προσπαθήσει να απειλήσει. Οι Η.Π.Α όμως έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 28′ με τον Πούλισικ να βγάζει κάθετα στον Σάργκεντ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Γουέα που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Μπεϊρανβάντ. Νέα μεγάλη φάση για την ομάδα του Μπεράλτερ στο 33′ με τον Σάργκεντ γύρισε προς τα πίσω στον Γουέα που σούταρε και έστειλε την μπάλα άουτ. Η πίεση των Η.Π,Α απέφερε καρπούς στο 38′ με τον ΜακΚένι να πασάρει στον Ντεστ και αυτός να πασάρει στον Πούλισικ που από κοντά εκανε το 1-0. Στις καθυστερήσεις ο Γουεά πέτυχε γκολ το οποίο ακυρώθηκε.

Στην επανάληψη οι Ιρανοί μπήκαν πολύ δυνατά με σκοπό να ισοφαρίσουν και στο 52′ άγγιξαν το γκολ με την κεφαλιά του Γκόντος να φεύγει άουτ. Οι Ασιάτες πατάνε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έκλεισαν τους Αμερικανούς στα καρέ τους και στο 65′ έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Αμπντουλαχί να γυρίζει την μπάλα στον Γκόντος που πλάσαρε μόλις άουτ. Οι Αμερικανοί τα είχαν χαμένα και είχαν ταμπουρωθεί πίσω ώστε να κρατήσουν το αποτέλεσμα που τους έδινε πρόκριση και στα υπόλοιπα λεπτα η πίεση γίνόταν ολοένα και πιο έντονη από την ομάδα του Κεϊρόζ και εν τέλη κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση και να δώσουν την πρόκριση.

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπεράλτερ 4-2-3-1): Τέρνερ- Ντεστ(81′ Ζίμπερμαν), Ριμ, Κάρτερ, Βίκερς, Ρόμπινσον- ΜακΚένι(66′ Ακόστα), Άνταμς- Μούσα, Γουεά(81′ Μουρ), Πούλισικ(46′ Άαρονσον)-Σάργκεντ(78′ Ράιτ)

Iράν (Κάρλος Κεϊρόζ 4-3-3): Μπεϊρανβάντ- Ρεζαϊάν, Χοσεϊνί, Πουραλιγκάνζι, Μοχαμάντι(45′ Καρίμι)- Εζατολάχι, Νουρουλάχι(71′ Τζαλαλί), Χατζισαφί(71′ Τοραμπί), Ταρεμί, Γκολιζαμπέντ(79′ Ανσαριφάρντ)