overfm.gr | Volley League | Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ τον μαχητικό ΟΦΗ και παραμένει στην πρώτη θέση

Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε μαχητικός στη Θεσσαλονίκη, ωστόσο ηττήθηκε 3-1 σετ από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος παραμένει στην πρώτη θέση της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ παρότι ισοφαρίστηκε με 1-1 σετ από τον μαχητικό ΟΦΗ νίκησε με 3-1 σετ για την 13η αγωνιστική και προτελευταία της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος Volley League και πανηγύρισε την 11η νίκη του.

H ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη διεύρυνε το σερί νικών σε 9-0 και με 34 βαθμούς οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Ντεμπούτο με τη φανέλα του ΠΑΟΚ έκανε ο νεοαποκτηθής Καναδός ακραίος Ρίλεϊ Μπαρνς.

O OΦΗ του Κώστα Δεληκώστα παρά την ήττα, έδειξε πολύ καλή εικόνα ειδικά στο 2ο σετ που κατάφερε να νικήσει και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Άλκη Καμπανού.

Το πρώτο σετ:

Ο ΠΑΟΚ από την αρχή μπήκε στη θέση του οδηγού και με το σερβίς του Μπαρνς και μπλοκ από Μπράουν και Γουόλς έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 9-3. Ο δικέφαλος έκανε νέο σερί 4-0 με τους πολύ καλούς Κουμεντάκη, Γάτση και ανέβασε τη διαφορά στο +9 (19-10). Το σετ κύλησε απροβλημάτιστα για τον ΠΑΟΚ και με το χαμένο σερβίς του Τσέλιου έκλεισε το σετ 25-15 για τον ΠΑΟΚ.

Δεύτερο σετ:

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ όπου ο ΟΦΗ μπήκε με προβάδισμα 3-1 και 8-5 από το λάθος του Ούντρις. Ο ΠΑΟΚ έπιασε τον ΟΦΗ στο 10-10 με το μπλοκ του Γάτση. Ο ΟΦΗ με ρίσκο στο σερβίς είχε τον εύκολο πόντο απέναντι στον ΠΑΟΚ που έκανε ρεσιτάλ λαθών στην τελική προσπάθεια. Έτσι ο ΟΦΗ με δύο πόντους του Βιέξορεκ προηγήθηκε 18-16 και η διαφορά ανέβηκε στο +3 (22-19) με το λάθος του Ούντρις. Νέο λάθος του Λευκορώσου και πόντο του Βιέξορεκ έκανε το 24-20 για τον ΟΦΗ. Ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 κυρίως από τους Ούντρις, Κουμεντάκη ισοφάρισε 24-24  και το σετ πήγε στους Κρητικούς με το χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη και την κόντρα επίθεση του Ντεουίς.

Τρίτο σετ:

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι τον έλεγχο. Με τους Μπαρνς, Ούντρις προηγήθηκε 3-0, ενώ με το ζεσταμένο Ούντρις ανέβασε το σκορ στο 13-8. Το εντυπωσιακό σερβίς του Κουμεντάκη έφερε σερί 3-0 για το 19-11 και ο Μπαρνς έκλεισε το σετ 25-16 για το 2-1.

Τέταρτο σετ:

Αμφίρροπο στο ξεκίνημα του ήταν το 4ο σετ με τον ΟΦΗ να προηγείται με 6-5 αλλά ο ΠΑΟΚ πάλι με το σερβίς του Κουμεντάκη έκανε σερί 3-0 για το 14-9. Ο ΟΦΗ δεν είχε απαντήσεις και ο ΠΑΟΚ στο ρελαντί έκλεισε άνετα το σετ με 25-19.

Διαιτητές: Ισκάς, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Λούμσι, Κουκουμάκας, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.