overfm.gr | Volley League | Ο Παναθηναϊκός «σκούπισε» τον Ολυμπιακό και όλα θα κριθούν στο 5ο ματς

Ο Παναθηναϊκός «σκούπισε» 3-0 σετ τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Αγ. Θωμά και ο πρωταθλητής στην Volleyleague γυναικών θα κριθεί στον 5ο αγώνα.

Η έδρα μίλησε και στον 4ο αγώνα της σειράς των τελικών της Volley League γυναικών με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 3-0 του Ολυμπιακού, να ισοφαρίζει σε 2-2 νίκες και πλέον ο τίτλος θα κριθεί στον 5ο αγώνα που θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο στο κλειστό του Ρέντη.

Η εικόνα του πρώτου σετ:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 1-3 (μπλοκ Γιώτα), αλλά έχασε γρήγορα τη διαφορά (4-3 επίθεση Χαντάβα) και είδε το 5-5 να γίνεται 9-5 (άσος Χαντάβα και τρεις άουτ επιθέσεις). Η μείωση του σκορ σε 10-8 αποδείχθηκε πρόσκαιρη με τον ΠΑΟ να τρέχει νέο σερί (Παπαφωτίου σερβίς, Γκρόθες στις κόντρα επιθέσεις) με τις πράσινες να ξεφεύγουν με 15-8. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 18-10 με τον Παρίζι να περνά στο ματς την Ξανθοπούλου και στο 19-12 να κάνει αναγκαστική αλλαγή την Κόστα με την Γενιτσαρίδη (συγκρούστηκε με την Ξανθοπούλου σε προσπάθεια για άμυνα).

Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στο ματς μειώνοντας αρχικά σε 20-15 (άσος Γιώτα) κατόπιν σε 21-17 (άσος Χίπε) και το 23-20 έγινε 23-23 καθώς ο ΠΑΟ δεν μπόρεσε να τελειώσει καμία μπάλα και η Σάλας έφερε το ματς στην ισορροπία.

Η Γκρόθες όμως έφερε το πρώτο σετ μπολ και η κακή υποδοχή των ερυθρόλευκων διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Η εικόνα του δεύτερου σετ:

Στο δεύτερο σετ δεν είχαμε τόσο μεγάλες ανατροπές, αλλά το φινάλε ήταν εξίσου δραματικό.

Ο Ολυμπιακός (με Χριστοδούλου, Κόστα) προηγήθηκε 7-9, αλλά βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ (10-9) με τις πράσινες να μετατρέπουν το 12-13 σε 17-13. Ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 17-16 (άσος Κόστα, επίθεση Σάλας) και μετέτρεψε το 19-16 σε 19-20 (συνεχόμενες πετυχημένες κόντρα επιθέσεις της Σάλας) για να ακολουθήσει η φάση της χρονιάς.

Τόσο για το ράλι με τις συνεχόμενες άμυνες, ειδικά αυτήν της Παπαφωτίου, με την Σάλας να καρφώνει και τους διαιτητές να δίνουν άουτ. Ο Ολυμπιακός ζήτησε τσάλεντζ για φιλέ και δικαιώθηκε γιατί η… κοτσίδα της Παπαφωτίου ακούμπησε το φιλέ με το σκορ στο 19-21. Αυτός όμως ήταν κι ο τελευταίος πόντος των ερυθρόλευκων καθώς δύο λάθη κι ένα μπλοκ στην Σάλας έφεραν τον ΠΑΟ στο 22-21. Μετά το τάιμ του Παρίζι δύο κακές υποδοχές επέτρεψαν στον ΠΑΟ να φτάσει στο σετ μπολ (24-21) και να κλείσει το σετ με άουτ επίθεση της Γιώτα.

Η εικόνα του τρίτου σετ:

Οι πράσινες ξεκίνησαν καλύτερα το γ’ σετ, αλλά το 5-2 έγινε 5-5 με μπλοκ της Κόστα στην Κρος και οι ερυθρόλευκες μετέτρεψαν το 9-8 σε 9-12 διατηρώντας το +3 μέχρι το 10-3. Το χαμένο σερβίς της Εμμανουηλίδου, άουτ επίθεση της Γιώτα, κόκκινη στον Παρίζι (διαμαρτυρήθηκε θεωρώντας ότι στην αρχή της φάσης η μπάλα είχε χτυπήσει στο γήπεδο του ΠΑΟ) και άουτ της Χίπε έφερε την ανατροπή με το σερί των γηπεδούχων να φτάνει στο 6-0 (16-13).

Ο Ολυμπιακός είχε κάποιες ευκαιρίες για να μειώσει τη διαφορά, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε κι ο ΠΑΟ ξέφυγε με 20-15, κατακτώντας το σετ με 25-18.
Διαιτητές: Μυλωνάκης – Κουτσούλας, Επόπτες: Κατερλή – Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Παρατηρητής Αγώνα: Γεωργόπουλος, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης, Διαιτητής Challenge: Γεροθόδωρος.