overfm.gr | Serie A | Ο Ντιμπάλα οδηγεί την Ρόμα προς τα αστέρια

Με τον Ντιμπάλα να δημιουργεί και τα δυο γκολ της Ρόμα, οι «τζιαλορόσι» επικράτησαν με 2-0 της Έμπολι στο «Ολύμπικο» και βρίσκονται σταθερά στην πρώτη τετράδα.

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιμπάλα που έφτιαξε και τα δυο γκολ, η Ρόμα επικράτησε με 2-0 της Έμπολι στο «Ολύμπικο» και ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Ο «Λα Χόγια» εκτέλεσε το κόρνερ στο 2′ και ο Ιμπανιεθ με κεφαλιά έκανε το 1-0 ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα πάσαρε στον Έιμπραχαμ και αυτός έγραψε το 2-0 νωρίς νωρίς. Μάλιστα ο Ντιμπάλα παραλίγο να χρηστεί και σκόρερ αλλά το σουτ του στο 9’πέρασε μόλις έξω. Στο 28ο λεπτό η νέα κεφαλιά του Έιμπραχαμ πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 37’ ο Πατρίσιο έσωσε μετά από σουτ του Καπούτο. Στο 44’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρίν η μπάλα στρώθηκε στον Εμπουεχί που πλάσαρε άστοχα από καλή θέση. Και στο 47′ ο Βικαριο έκανε τριπλή απόκρουση λέγοντας όχι σε Ελ Σαράουι, Μάτιτς και Έιμπραχαμ.

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Ιμπάνιεθ, Σμόλινγκ, Μαντσίνι, Μάτιτς, Ζαλέβσκι (90+5′ Γιορέντε), Κριστάντε, Πελεγκρίνι (90+5′ Mπελότι), Ελ Σααραουί (84’ Τσελίκ), Ντιμπάλα (70’ Μποβέ), Έιμπραχαμ

ΕΜΠΟΛΙ: Βικάριο, Ντε Βίντερ, Σατριάνο (62’ Καμπιάγκι), Άκπα Άκπρο (74’ Χέντερσον), Εμπουεχί (83’ Στοϊάνοβιτς), Μαρίν, Καπούτο (62’ Πίκολι), Μπαντινέλι (83’ Πιάτσα), Λουπέρτο, Μπαλντάντζι, Παρίζι