overfm.gr | Διεθνή | O Mέσι νίκησε τον Ρονάλντο σε φιλικό με 9 γκολ

Σε ένα σπουδαίο φιλικό η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 5-4 των Αλ Χιλάλ/Αλ Νασρ Stars με τον Ρονάλντο να κάνει ντοπιέτα και τον Μέσι να σκοράρει μια φορά.

Όπως το περιμέναμε όσον αφορά το φιλικό των GOAT ήταν το θέαμα. Σε ένα μοναδικό φιλικό η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 5-4 των Αλ Χιλάλ/Αλ Νασρ Stars με τον Μέσι και τον Ρονάλντο ίσως να κοντράρονται για τελευταία φορά στην καριέρα τους. Ο πρώτος σκόραρε μια φορά και ο δεύτερος έκανε ντοπιέτα. Οι Γάλλοι τελείωσαν το ματς με 10 λόγω αποβολής του Μπερνάτ στο 40′ ενώ ο Νεϊμάρ έχασε και πέναλτι.

Ο τελευταίος πάσαρε στον Μέσι και αυτός μόλις στο 3′ άνοιξε το σκορ για τους πρωταθλητές Γαλλίας. Στο 34′ οι Σαουδάραβες κέρδισαν πέναλτι με τον Νάβας να βρίσκει με μπουνιά τον Ρονάλντο και ο παθών το μετέτρεψε σε γκολ για να ισοφαρίσει σε 1-1. Ο Μπερνάτ άφησε με δέκα παίκτες την Παρί στο 40′ λόγω αποβολής, αλλά αυτό δεν πτόησε την ομάδα του. Αυτό όμως δεν την πτόησε καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Εμπαπέ πάσαρε στον Μαρκίνιος και έκανε το 2-1 ενώ στο 45′ ο Νεϊμάρ έχασε πέναλτι. Και το πλήρωσε καθώς ο Ρονάλντο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 53′ ο Ράμος έκανε το 3-2 για τους «Παριζιάνους» ενώ στο 56′ Γιανγκ Χιουν-Σου ίσοφάρισε σε 3-3. Ο Εμπαπέ με πέναλτι στο 60′ έκανε το 4-3 και στο 78′ ο Εκιτικέ το 5-3. Και λίγο πριν το φινάλε ο Ταλίσκα μείωσε στο τελικό 5-4. Ο Ρονάλντο βγήκε ως αλλαγή στο 61′ και αποθεώθηκε όπως και οι Μέσι, Εμπαπέ και Νεϊμάρ.