overfm.gr | La Liga | O Λόπεθ τέζαρε στο τέλος την Έλτσε

Χάρη σε γκολ του Λόπεθ στο 95′ η Βαγιεκάνο επιβλήθηκε της Έλτσε με 2-1 στο «Βαγιέκας» με τους ηττημένους να παραμένουν στην τελευταία θέση.

Νίκη στα χασομέρια και συγκεκριμένα στο 95 ‘ πήρε η Βαγιεκάνο κερδίζοντας την Έλτσε με 2-1 στο «Βαγιέκας». Με αυτήν την νίκη οι «πρωτευουσιάνοι» είναι στην ένατη θέση με 10 βαθμούς μαζί με Βαλένθια και Θέλτα ενώ οι ηττημένοι του συγκεκριμένου αγώνα βρισκονται στην τελευταία θέση με μόλις έναν βαθμό.

Στο 12΄ο Μπογέ πήγε να κρεμάσει από την σέντρα σχεδόν τον Ντιμιτριέφσκι αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Αλβάρο σούταρε και ο Μπαντία έσωσε. Στο 19′ ακυρώθηκε γκολ του Λεζέν για οφσάιντ ενώ στο 32′ μετά από κόρνερ ο Ντιμιτριέφσκι έκανε άστοχη έξοδο και ο Μπογέ με κεφαλιά έκανε το 0-1 παγώνοντας την Μαδρίτη.

Δυο λεπτά αργότερα οι «Μαδριλένοι» έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση αλλά ο Αλβάρο είχε σουτ στο δοκάρι ενώ στο 40′ ο Καμέγιο με σουτ εκτός περιοχής και αφού κόντραρε η μπάλα κατέληξε στα διχτυα και έτσι έγινε το 1-1. Στο 52′ και 73΄τα σουτ των Κατένα και Φαλκάο έσωσαν οι Κατενα και Μπαντία και στο 95’ ο Ουνάι Λόπεθ με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-1 για την Βαγιεκάνο δίνοντας της το φιλί της ζωής.

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ(Άντονι Ιραόλα): Ντιμιτριέβσκι, Λεζέν, Μπάλιου, Φραν Γκαρσία, Κατένα, Τρέχο (83’ Πόθο), Άλβαρο Γκαρσία (83’ Σάλβι), Όσκαρ Βαλεντίν (73’ Σις), Ίσι Παλαθόν, Κομεσάνια (62’ Ουνάι Νούνιεθ), Καμέγιο (73’ Φαλκάο)

ΕΛΤΣΕ(Φρανσίσκο): Μπαντία, Φερνάντεθ, Παλάσιος, Ντιέεγκο Γκονθάλεθ (71’ Ρόκο), Λιρόλα, Γκουμπάου, Γκούτι, Κίνα (55’ Μίγια), Μαρτί (71’ Πόνσε), Μπογέ (84’ Τετέ Μορέντε).