overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Ο Λιβάκοβιτς ντύθηκε ….«σαμουράι» και έστειλε την Κροατία στους 8

Ένας τρομερός Λιβάκοβιτς που απέκρουσε τρία πεναλτι έστειλε την Κροατία στους 8 του Μουντιάλ η οποία νίκησε την Ιαπωνία με 3-1 (κ.α και παρ 1-1).

Έπειτα από ένα φοβερό και συγκλονιστικό ματς η Κροατία με ήρωα τον Λιβάκοβιτς που έπιασε τρία πέναλτι επιβλήθηκε της Ιαπωνίας με 3-1 στην ρώσικη ρουλέτα με τον κανονικό αγώνα και την παράταση να λήγουν ισόπαλοι με 1-1. Oι »Βαλκάνιοι» θα αντιμετωπίσουν τα προημιτελικά την Παρασκευή στις 17.00 τον νικητή του αποψινού ζευγαριού στις 21.00 ανάμεσα στην Βραζιλία και την Νότια Κορέα. Μάλιστα ο Λιβάκοβιτς ήταν σε ρόλο Σούμπασιτς καθώς ο τελευταίος στο προηγούμενο Μουντιάλ στον αγώνα των 16 με αντίπαλο την Δανία έπιασε τρια πέναλτι με την ιστορία να επαναλαμβάνεται στο σημερινό παιχνίδι.

Οι «σαμουράι» μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 3′ ο Τανιγκούτσι είχε κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ. Ενώ οι Ασιάτες είχαν τον έλεγχο του ματς στο 8′ η «χρβάτσκα» παραλίγο να σκοράρει όταν ο Πέρισιτς μπήκε από πλάγια και πλάσαρε με τον Γκόντα να διώχνει και τον Κράμαριτς να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να μην έχει καλή ισορροπία. Οι Κροάτες ισορρόπησαν το ματς μετά το 20′ και στο 28′ έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία όταν σε διαδοχικές σέντρες ο Πέρισιτς γύρισε με κεφαλιά παράλληλα με τον Κράμαριτς να μην προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας. Οι Ιάπωνες σιγά σιγά άρχισαν να παίρνουν τα μέτρα και στο 41′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Καμάντα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το πλασέ του ήταν κάκιστο. Και δυο λεπτά αργότερα εξιλεώθηκαν όταν ο Ντοάν έκανε την σέντρα η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Μαέντα από κοντά έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη η Ιαπωνία έχασε μεγάλη ευκαιρία μόλις στα πρώτα 30” του δευτέρου μέρους όταν ο Καμάντα σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Οι Ασιάτες είχαν τον έλεγχο του ματς στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου αλλά η Κροατία σε ανύποπτη σχετικά φάση ισοφάρισε. Ο Λόβρεν έκανε την σέντρα και ο Πέρισιτς με κεφαλιά λίγο πίσω από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-1 στο 56′. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Ασιάτες παραλίγο να ανακτήσουν το προβάδισμα αλλά ο Λιβάκοβιτς είχε φοβερή επέμβαση σε σουτ του Ίτσο. Η απάντηση της Κροατίας ήρθε στο 63′ σε φάση καρμπόν με αυτή του 57′ με πρωταγωνιστές τους Μόντριτς και Γκόντα. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα σε σέντρα σουτ του Κράμαριτς που κοντράρει με την μπάλα να καταλήγει στον Μπούντιμιρ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Oι «Βαλκάνιοι» ξαναπήραν τα ηνία του ματς και στο 77′ ο Πέρισιτς έκανε δυνατό σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπάρισιτς έκανε το σουτ απο το ύψος του πέναλτι με τον Γκόντα να αποκρούει. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί όπου οι Ιάπωνες ήταν καλύτεροι και μπήκαν αποφασισμένοι ώστε να πετύχουν το γκολ και να ανακτήσουν το προβάδισμα. Και λίγο έλειψε να το καταφέρουν όταν ο Μιτόμα έκανε το 50μετρο σόλο και σούταρε πολύ δυνατά με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει ενστικτωδώς. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης οι Κροάτες ήταν καλύτεροι και πίεσαν ασφυκτικά την εστία του Γκόντα με τους «σαμουράι» να μένουν από δυνάμεις και να περιμένουν να πάνε το ματς στα πέναλτι. Μάλιστα η «χρβάτσκα» λίγο έλειψε να πάρει την πρόκριση στο τέλος στο 120′ αλλά το σουτ του Όρσιτς πέρασε μόλις άουτ και το ματς πήγε στα πέναλτι.

Εκεί όπου ο Μιναμίνο εκτέλεσε πρώτος και ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε. Ο Βλάσιτς έκανε το 1-0 , μετά ο Κροάτης πορτιέρο είπε νέο όχι στην εκτέλεση του Μιτόμα με τον Μπρόζοβιτς να κάνει το 2-0, ο Ασάνο μείωσε σε 2-1, ο Λιβάγια στην συνέχεια είχε δοκάρι , ο Λιβάκοβιτς είπε νέο όχι στον Γιοσίντα και ο Πάσαλιτς έστειλε την Κροατία στους 8.

Ιαπωνία: Γκόντα, Τανιγκούτσι, Ναγκατόμο(64′ Ασάνο), Έντο, Ντοάν(87′ Μιναμίνο), Μορίτα(105′ Τανάκα), Ίτο, Κάμαντα(75′ Σακάι), Τομιγιάσου, Γιοσίντα, Μάεντα(64′ Μιέντα).

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Μπάρισιτς, Πέρισιτς(105′ Λιβάγια), Λόβρεν, Κόβασιτς(99′ Μάγερ), Κράμαριτς(68′ Πάσαλιτς), Μόντριτς(99′ Βλάσιτς), Πέτκοβιτς(62′ Mπούντιμιρ, 105′ Όρσιτς), Γκβαρντιόλ, Τζουράνοβιτς.