overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Ο Καναδάς έχανε τις ευκαιρίες , το Βέλγιο το γκολ και την νίκη

Ένα κυνικό Βέλγιο δημιουργώντας ελάχιστες ευκαιρίες κατάφερε να πάρει την νίκη με 1-0 κόντρα στον πολύ καλύτερο του Καναδά.

Κυνική νίκη πέτυχε το Βελγιο επί του Καναδά με 1-0 με τους ηττημένους να είναι πολύ καλύτεροι στο παιχνίδι αλλά να μην καταφέρουν να πάρουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ στις ελάχιστες ευκαιρίες που δημιούργησε κατάφερε να σκοράρει με τον Μπατσουαγί και να κερδίσει ενώ οι Καναδοί έχασαν πλήθος ευκαιριών με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι στο ξεκίνημα. Με άλλα λόγια το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν μαγική εικόνα και ακόμη και η ισοπαλία θα αδικούσε τους παίκτες του Τζον Χέρντμαν.

Εξαιρετικός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα με τους Καναδούς να μπαίνουν φουριόζοι και στο 9′ κέρδισαν πέναλτι μέσω VAR σε χέρι του Καράσκο. Το εκτέλεσε ο Ντέιβις αλλά ο Κουρτουά το απέκρουσε κρατώντας το μηδέν. Ο Καναδάς συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να παίζει με πλαγιοκοπήσεις την άμυνα  των αντιπάλων τους. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Βέλγοι άρχισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους και στο 23′ ο Μπατσουαγί σούταρε από δύσκολη γωνία με τον Μπόριαν να διώχνει σε κόρνερ. Μεγάλη φάση για τον Καναδά στο 30′ όταν ο Τζόνστον σούταρε δυνατά και απέκρουσε ο Κουρτουά ενώ ο τελευταίος ένα λεπτό αργότερα είπε όχι στον Ντέιβιντ. Και ενώ όλα έδειχαν ότι οι τυπικά φιλοξενουμενοι θα σκοράρουν αυτό το έκαναν οι «διάβολοι». Στο 44′ ο Αλντερβάιρελντ έκανε βαθιά μπαλιά που έφτασε στον Μπατσουαγί που με σουτ στην κινηση εκτέλεσε τον Μπόριαν για να κάνει το 1-0 κόντρα στην ροή του αγώνα. Και όμως ο Καναδάς θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με ισόπαλο σκορ αλλά στις καθυστερήσεις του αγώνα είχε άστοχη προβολή ο Μπιουκάναν.

Και στην επανάληψη οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά ώστε να βάλουν το γκολ που τόσο πολύ δικαιούται και τους λείπει στο παιχνίδι. Και όμως από το πουθενά παραλίγο οι Βέλγοι να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 67′ όταν σε ξαφνική αντεπίθεση ο Ντε Μπρόινε κάνει το γύρισμα από δεξιά, με τον Λαριέα να βάζει σπουδαίο «στοπ» με τάκλιν σε σουτ του Μπατσουαγί. Ο Καναδάς ανεβαίνει παλί σιγά σιγά και αρχίζει να πιέζει για την ισοφάριση με τους τυπικά γηπεδούχους να βρίσκονται σε παθητικό ρόλο ώστε να κρατήσουν το αποτέλεσμα. Ωστόσο σιγά σιγά το Βέλγιο έπαιρνε τα μέτρα του στο παιχνίδι και σιγά σιγά προσέγγιζε την περιοχή του Μπόριαν και με ψυχραιμία κράτησε την μπάλα και αυτην την πολύτιμη νίκη.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά – Ντεντόνκερ, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν – Καστάνιε, Βίτσελ, Τίλεμανς(46 Ονάνα), Καράσκο(46′ Μενιέ) – Ντε Μπρόινε, Έντεν Αζάρ(62 Τρουσάρ) – Μπατσουαγί(79′ Οπένδα).

Καναδάς (Τζον Χέρντμαν): Μπόριαν – Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ – Λαριέα(74’Αντεκούγκμπε) , Χάνιτσον(58′ Κονέ), Εουστάκιο(81′ Οσόριο), Ντέιβις- Μπιουκάναν(81′ Μίλαρ), Ντέιβιντ, Χόιλετ(58′ Λάριν).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.