overfm.gr | Ελλάδα | Ο Κάλμαρ σκότωσε την Εθνική μας στο φινάλε

Χάρη σε γκολ του Κάλμαρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουγγαρία επικράτησε της Ελλάδας με 2-1 σε φιλική αναμέτρηση στην Βουδαπέστη.

Ένα γκολ του Κάλμαρ στο 93′ ήταν αρκετό για να δώσει την φιλική νίκη στην Ουγγαρία επί της Ελλάδας στην Βουδαπέστη με 2-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες όμως βρήκαν σε πολύ καλή μέρα τον Πασχαλάκη. Από την άλλη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν πολύ κακό και κατάφερε στις ελάχιστες ευκαιρίες που δημιούργησε κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπακασέτα. Έτσι η Εθνική μας ολοκλήρωσε την περιοδεία των φιλικών δυστυχώς με αρνητικό πρόσημο αφού κατάφερε να αποσπάσει μόλις μια ισοπαλία, αυτή με την Μάλτα την περασμένη Πέμπτη στην Βαλέτα με 2-2.

Aναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τους «Μαγιάρους» να έχουν μπει πιο δυνατά και να κρατούν την μπάλα πιο πολύ στην κατοχή τους. Οι φιλοξενούμενοι στον αντίποδα αρχίζουν να ανεβάζουν ρυθμούς αλλά δυστυχώς με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου δέχτηκαν το γκολ. Οι Ούγγροι στην πρώτη τους αξιόλογη φάση είχαν τρομερή συνεργασία με τους Ζάλαϊ και Στάιλς να παίζουν το 1-2 και τον πρώτο να πλασάρει ιδανικά τον Πασχαλάκη και να κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι πήραν ώθηση από το γκολ που σημείωσαν και στο 27′ το δυνατό σουτ του Τζούτζακ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Πασχαλάκης. Η Εθνική μας συνέχισε να μην κυκλοφορεί καλά την μπάλα δυσκολευόμενη να δημιουργήσει καταστάσεις. Έτσι στο 39′ η Ουγγαρία έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία σε σέντρα του Τζούτζακ, ο Ζάλαι έκανε το σουτ από κοντά με τον Πασχαλάκη να διώχνει δύσκολα και την Ελλάδα να γλυτώνει το δεύτερο γκολ.

Όσο κάκιστη ήταν στο πρώτο μέρος τόσο καλά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η «γαλανόλευκη» και στο 49′ ο Μπακασέτας πάσαρε στον Μασούρα και εκείνος σούταρε με την μπάλα να φεύγει εκατοστά έξω.  Στα υπόλοιπα λεπτά το παιχνίδι ήταν κέντρου με τις δυο ομάδες να έχουν την μπάλα πάνω κάτω χωρις όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι από το 65′ πήραν και πάλι τα ηνία και στο 73′ έφτασαν πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ όταν ο Άνταμ σούταρε εντυπωσιακά και ο Πασχαλάκης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Και ενώ η Εθνική μας όλα έδειχναν ότι δεν θα έπαιρνε κάτι σε αυτό το ματς και δεν θα έκανε ευκαιρία, στο 80′ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπακασέτα από τον Στάιλς. Ο παθών ανέλαβε την εσχατη των ποινών και ευτύχησε να ισοφαρίσει σε 1-1 για την ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ.  Και εώ όλα έδειχναν ότι η Εθνική θα έφευγε όρθια από την Βουδαπέστη, στο 93′ ο Κάλμαρ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ άφησε άγαλμα τον Πασχαλάκη και έκανε το 2-1 δίνοντας την νίκη στην Ουγγαρία.

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Ντιμπούζ(92′ Ζάπανος) – Μπότκα(71′ Νταρντάι), Όρμπαν, Ατ. Ζάλαϊ – Φιόλα, Νάγκι, Στάιλς, Κέρκεζ(54′ Ζ.Νάγκι) – Τζούτζακ(54′ Α.Ζάλαι), Σομποσλάι(92′ Κάλμαρ) – Ζάλαϊ(71 Λανγκ).

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Πασχαλάκης – Ρότα, Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης(68′ Κυριακόπουλος) – Κουρμπέλης(86′ Παπανικολάου), Μπουχαλάκης(68′ Χατζηγιοβάννης) – Μασούρας(86′ Δουβίκας), Μπακασέτας, Μάνταλος – Ιωαννίδης(61′ Φούντας).