overfm.gr | Bloggers | Ο ηγετικός Γιάννης και η ωριμότητα έδειξαν τον δρόμο

Ο Σωτήρης Γεωργίου σχολιάζει την πρόκριση της Εθνικής μας ομάδας στους «8» του Eurobasket.

Η είδηση δεν είναι ασφαλώς η πρόκριση της Ελλάδος στους “8” αλλά θα ήταν ο αποκλεισμός της με τον οποίο φλερτάρισε για αρκετό διάστημα. Καθώς λίγη ώρα πριν η Σερβία είχε πέσει θύμα ηχηρής έκπληξης από την Ιταλία που μπορεί να έχει το όνομα αλλά σαν ρόστερ ήταν για 10-15π. Και βάση εικόνας ως σήμερα. Τα χιαστί όμως και ειδικά στο σύγχρονο μπάσκετ είναι μια άλλη ιστορία. Μπορεί να αγχωθεί ο μεγάλος επειδή δεν είναι και καλά, να έρθει ένας Σπίσου όπως στην Ιταλία που άγνωστος να βάλει 6τρ ,να φας 16 όπως έφαγαν οι Σέρβοι και να χαιρετήσεις πριν καν το καταλάβεις. Γι΄αυτό έχουν  και την δική τους μαγεία. Το ματς με την σοβαρή και ζημιάρα μεσαία Τσεχία ήταν θεωρητικά εύκολο για μια ομάδα σαν εμάς με στόχο την κορυφή. Αλλά αν δεν παίξεις καλά δεν υπάρχει εύκολο ματς. Η Τσεχία έκανε το καλύτερό της παιχνίδι στο τουρνουά καθώς στον δικό της εύκολο πρώτο όμιλο απογοήτευσε σε βαθμό να παίξει τελικό πρόκρισης στο φινάλε με το Ισραήλ.

Πως πήραμε το παιχνίδι

Η Τσεχία διαβασμένη μπλοκάρισε τον Γιάννη με άμυνες ζώνης και χώρου και τον εγκλώβισε στους 4π στο ημίχρονο. Το φουριόζικο 11-2 πήγε στράφι με ένα 0-12 με τον Σατοράνσκι να θυμίζει γιατί πήγε ΝΒΑ με 9 ασίστ στο ημίχρονο! Η Ελλάδα είχε 6/14τρ με ήρωα στο διάστημα αυτό και πολύ σημαντικό καθώς την κράτησε στο παιχνίδι ,τον Νικ Καλάθη με 11π και 3τρ! Όμως είχαμε πρόβλημα και στις άμυνες (ειδικά ο Παπαγιάννης)και στις αλλαγές στην άμυνα. Η Τσεχία πήρε τον έλεγχο του ματς για τρεις περιόδους και φόρτωσε και άλλο άγχος στην ομάδα μας. Μάλιστα ενώ βελτιώσαμε την άμυνα στην 3η περίοδο, είχαμε 1/11τρ και έτσι πάλι ακολουθούσαμε. Η 4η περίοδος όμως ήταν καθοριστική στο ξεκίνημα με το τρικ Ιτούδη που φάνηκε γιατί όταν έχεις ένα κορυφαίο κόουτς είναι αλλιώς. Θαρρώ ότι σε άλλες περιπτώσεις θα είχαμε πνιγεί από το άγχος και θα γυρνούσαμε στην πατρίδα σήμερα.

Ο Γιάννης στο “5” ,ο Παπαπέτρου στο “4” για να ανοίγει το γήπεδο(σ.σ θυμάστε πότε έλεγα ότι πρέπει να παίζει στο”4″),στο “3”ο Παπανικολάου και στην περιφέρεια ο τρομερός στην άμυνα Λαρεντζάκης (αλλά και με 2τρ) με το απίστευτο πάθος και ο Σλούκας για να απειλεί σε σχέση με τον Νικ. Η τέλεια πεντάδα στο σημείο αυτό που έκρινε το ματς και το πήγε στο +10 με ένα 15-3 στο πρώτο πεντάλεπτο που καθάρισε το ματς. Ο Γιάννης παρά το μπλοκαρισμά του και τα 0/6τρ ,έδειξε ότι έχει πλέον σαν απόλυτος ηγέτης του παγκοσμίου επιπέδου,  την αυτοπεποίθηση και ψυχολογία και έβαλε και 2τρ! Έφτασε τους 27π με 23π στο β’ που έτσι πήγαμε στους 94! Απίστευτος με τρομερή άμυνα και έβγαλε και ατομικές φάσεις. Απλά στο τέλος μείωσαν οι Τσέχοι. Πάλεψε στην άμυνα ο Αγραβάνης αλλά είχε θέμα μπροστά. Δεν έπαιξε ο Κώστας, ελάχιστα  ο Θανάσης, καθόλου ο Λουντζης. Ο Παπαγιάννης είχε θέμα στην άμυνα, για την πεντάδα τα είπαμε. Κρατώ τις ασύλληπτες μάχες Παπανικολάου με μεγαλύτερα κορμιά. Ο Ντόρσεϊ δεν ακούμπησε με 1/5τρ. Παρόλα αυτά είχαμε 12/39τρ. Είναι ένα θέμα ότι είχαμε 39τρ και 28δ και έδειξε πως θα μας παίξουν και άλλες ομάδες. Πάντως ήταν αρκετά σουτ καλά και δεν είναι άσχημα τα ποσοστά και ας μην έβαλε ο κλασικός σουτέρ μας Ντόρσεϊ.

Κλειδί τα μόλις 8 λάθη ενώ ξεκινήσαμε με αρκετά και τα 14 επιθετικά ριμπάουντ δείγμα και του πάθους μας .Η Γερμανία ειδικά αν είναι πλήρης θα είναι ένας δύσκολος αντίπαλος. Πάμε!