overfm.gr | Super League 1 | Ο Φαν Βέερτ καθάρισε για τον Βόλο!

Αν έχεις Φαν Βέερτ διάβαινε! Με σκόρερ τον (συνήθη – ύποπτο) Ολλανδό επιθετικό, η θεσσαλική ομάδα επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Πανθεσσαλικό και κράτησε «κολλημένη» την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στην ουρά της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με καλό ρυθμό, με τις δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου να κυριαρχούν στα πρώτα λεπτά. Ο Απόλλων μπήκε καλύτερα στο ματς και πιέζοντας ψηλά τους Θεσσαλούς, είχε την κατοχή της μπάλας απειλώντας για πρώτη φορά με κεφαλιά του Παμλίδη από καλή θέση που κατέληξε άουτ στο 13΄.

Προϊόντος του χρόνου οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν…στροφές και χτύπησαν δύο φορές το καμπανάκι του κινδύνου στην «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Στο 14΄ο Φαν Βέερτ δεν κατάφερε να κερδίσει με κοντινό σουτ τον Βέρχουλστ ο οποίος απέκρουσε σωτήρια, ενώ επτά λεπτά αργότερα (21΄) και πάλι ο Βέλγος κίπερ «κατέβασε τα ρολλά» σε νέου σουτ του Ολλανδού επιθετικού του Βόλου.

Ο Φαν Βέερτ στην τρίτη τελική προσπάθεια συνδέθηκε με τα δίχτυα στο 23΄κι άνοιξε το σκορ για το Βόλο.

Από σέντρα ακριβείας του Φεράρι, ο φορ και πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και και με κοντινό πλασέ βρήκε στόχο (1-0).

Έπειτα απ΄ το γκολ που πέτυχε η βολιώτικη ομάδα κέρδισε κι άλλα μέτρα στο γήπεδο, πάτησε αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να΄χει την κραυγαλέα ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ.

Ισορροπημένο το ματς στο β΄ημίχρονο, με την πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 54΄. Ο Μαρτίνεζ με ωραία μπαλιά βρήκε τον Σλίβκα στην πλάτη της άμυνας με τον Πουρίτα να τον κόβει την τελευταία στιγμή.

Στο 62΄ο Μάρκο Γκρότε έριξε στο ματς τους Φατιόν και Γιαννιώτα στην προσπάθειά του να «φρεσκάρει» την μεσοεπιθετική γραμμή του Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια τους χωρίς όμως να απειλούν με εξαίρεση την φάση του 74΄.

Ο Κότνικ λίγο έλειψε να κάνει ένα απίστευτο «δώρο» στον Απόλλωνα όταν μετά από αποτυχημένη ντρίμπλα μέσα στην περιοχή έδωσε την μπάλα στον Σλίβκα ωστόσο πρόλαβε να διορθώσει με υπερένταση το λάθος του.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Ρομέρο, Γκιουλέν, Άλχο (39΄Πουρίτα), Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μπαρτόλο (71΄Ροσέρο), Ρεγκαντέν (46΄Ορόζ), Φερνάντες (91΄Σιελής), Φαν Βέερτ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάρκο Γκρότε): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόβσκι (46΄Ντουντουαρίμα), Ρόγκνε, Άλβες, Κάστρο (62΄Φατιόν), Σλίβκα, Μαρτίνες (82΄ Σαχλί), Παμλίδης (62΄Γιαννιώτας), Παπαγεωργίου (76΄Σίγκνεβιτς), Ιωαννίδης.