overfm.gr | Διεθνή | Ο Φαμπιάνο έδωσε το σούπερ καπ στην Ομόνοια [vid]

Την πρώτη κούπα της χρονιά γεύτηκε η Ομόνοια η οποία κατέκτησε το Super Cup της Κύπρου κερδίζοντας την Ανόρθωση στα πέναλτι.

Το «τριφύλλι» ήρθε ισόπαλο 1-1 με την Ανόρθωση στην κανονική διάρκεια και την παράταση, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, «μίλησε» ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας, Φαμπιάνο, ο οποίος είχε ακουστεί και για τον Ολυμπιακό με αποκρούσεις έδωσε το πρώτο τίτλο της σεζόν στην Ομόνοια.

Στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, Μάρκο Σέποβιτς έδωσε το προβάδισμα στην Ομόνοια με ωραίο τελειώμα, ενώ λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο ο Χρυσοστόμου ισοφάρισε για την Ανόρθωση.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι, το παιχνίδι πήγε στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι, όπου εκεί «μίλησε» η εμπειρία του Φαμπιάνο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Σεχού, Λέζιακς, Λανγκ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Χαραλάμπους (69′ Ψάλτης), Παπουλής (77′ Κακουλλής), Μποτέακ, Ντούρις (77′ Σάββα), Τσέποβιτς
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέϊα, Αντωνιάδης, Κορρέα, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Χρυσοστόμου (77′ Αβραάμ), Ρουσιάς (62′ Χριστοφή), Ντέλετιτς (65′ Καλτσάς), Λάφερτι