overfm.gr | Serie A | O Bλάχοβιτς «έβαψε» ασπρόμαυρο το Τορίνο

Χάρη σε γκολ του Βλάχοβιτς η Γιουβέντους ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Τορίνο επικρατώντας με 1-0 της ομώνυμης ομάδας στο «Ολύμπικο Κομουνάλε».

Ένα γκολ του Βλάχοβιτς ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στην Γιουβέντους στο «Derby Della Mole» επικρατώντας της Τορίνο με 1-0 στο «Ολύμπικο Κομουνάλε». Με αυτήν την νίκη οι «μπιανκονέρι» ανέβηκαν στην έβδομη θέση με 16 βαθμούς ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην δέκατη θέση με 11 βαθμούς μαζί με την Έμπολι. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι είχε να σημειώσει εκτός έδρας νίκη από τις 25 Απριλίου.

Το πρώτο μέρος ήταν μέτριο με λίγες καλές φάσεις με την πρώτη να καταγράφεται στο 34′ με το σουτ του Ράντονιτς να καταλήγει μόλις έξω από τα δοκάρια του Σέζνι. Δυο λεπτά αργότερα ο Σάβιτς είπε τριπλό όχι σε σουτ των Βλάχοβιτς, Λοκατέλι και Ραμπιό ενώ στο 38′ ο Κουαδράδο πλάσαρε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη η «Βέκια Σινιόρα» είχε την πρώτη καλή φάση στο 52′ με τον Σάβιτς να αποκρούει το σουτ του Λοκατέλι ενώ η «γκρανάτα» απείλησε στο δίλεπτο 59′-60′ με τον Σέζνι να αποκρούει τα σουτ των Βλάσιτς και Λατσάρο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κεν έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν σε σέντρα του Λοκατέλι μόνος με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ και  στο 74’ ο Μίραντσουκ αστόχησε από κοντά όπως και ο Βλάχοβιτς με κεφαλιά στο ίδιο λεπτό.

Το γκολ που έκρινε το τορινέζικο ντέρμπι σημειώθηκε στο 75′ όταν απο εκτέλεση κόρνερ ο Ντανίλο έπιασε την κεφαλιά και ο Βλάχοβιτς με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1 και έδωσε την σημαντική νίκη στην «Μεγάλη Κυρία».

ΤΟΡΙΝΟ(Ιβάν Γιούριτς): Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Λατσάρο, Άινα (79’ Σινγκό), Σχουρς, Ντζιντζί (79’ Ζίμα), Ροντρίγκες, Λούκιτς, Λινέτι (78’ Καραμό), Ράντονιτς (70’ Πελέγκρι), Βλάσιτς, Μίραντσουκ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ(Μασιμιλάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπρέμερ (52’ Μπονούτσι), Σάντρο, Κουαδράδο, ΜακΚένι, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς, Κεν (73’ Μίλικ), Βλάχοβιτς (90′ Παρέδες)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.