overfm.gr | Super League 1 | Άρης – Ατρόμητος 3-0 : Ο Άρης που γουστ(άρης) [vids]

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου επέστρεψε ξανά στις νίκες.

Ο Άρης επικράτησε με 3-0 του Ατρομήτου στο  «Κλεάνθης Βικελίδης » για την 24η αγωνιστική της Super League, με τα νικητήρια τέρματα για τους γηπεδούχους να τα σημειώνουν οι Γκάνεα, Σάσα και Σίλβα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

ΤΡΕΙΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Άρης έκανε την πρώτη του επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, με το Γκάμα αρχικά να σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν και δεύτερη πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Σούντγκρεν να σεντράρει στον Σάσα αλλά η κεφαλιά του Βραζιλιάνου να περνά άουτ. Οι  «κιτρινόμαυροι» εξακολουθούσαν να πιέζουν τον Ατρόμητο και στο 11΄ ο Μπρούνο απείλησε ξανά την εστία του Θεοδωράκη.

Ο ΑΡΗΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΔΙΧΤΥΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΚΑΝΕΑ

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου μέχρι εκείνο το διάστημα έχει καταφέρει να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 22΄ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Γκανέα, με τον 28χρονο Ρουμάνο να στέλνει την μπάλα στο  «παραθυράκι » της εστίας του Θεοδωράκη. Ο Ατρόμητος στην συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει με τον Νταβιώτη στο 25΄, με το σουτ του 22χρονου όμως να είναι άστοχο.

Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΣΑΣΑ ΣΤΟ 40΄

Με την συμπλήρωση του μισάωρου, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου χαμήλωσαν το τέμπο του παιχνιδιού τους, με αποτέλεσμα ο αγώνας να μην έχει πολλές φάσεις. Μάλιστα, ο Σάββας Παντελίδης έκανε και μια εσωτερική αλλαγή στην εντεκάδα του, με τον Νταβιώτη να αλλάζει πλευρές με τον Αγκάγιεφ.

Ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 40΄, με τον Σάσα να μην μπορεί να σημαδεύει σωστά με το κεφάλι του την μπάλα. Επιπλέον, λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Νάτσος προσπάθησε να απειλήσει τα καρέ του Κούεστα, με το σουτ όμως να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΕΒΑΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σάββας Παντελίδης αντικατέστησε τον Εντόμβονγι, με την θέση του Νιγηριανού να την παίρνει ο Κωτσόπουλος. Μάλιστα, ο άσος των Περιστεριωτών προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Κουέστα στο 48΄, με την ενέργεια του 24χρονου όμως να είναι άστοχη. Oι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολύ κοντά στο να κάνουν το 1-1 στο 61΄, με τον Νταβιώτη αρχικά να σεντράρει, αλλά στην συνέχεια ο Αγκάγιεβ να μην μπορεί να ολοκληρώνει  την φάση.

ΣΑΣΑ ΚΑΙ ΣΙΛΒΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ατρόμητος παρόλο που είχε αντιδράσει στο παιχνίδι, κατάφερε στην συνέχεια να δεχτεί και δεύτερο τέρμα. Στο 65΄ ο Γκανέα έκανε μια μπαλιά ακριβείας στον Σάσα και στην συνέχεια εκείνος, με μια εξαιρετική κεφαλιά  «ψαράκι » έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητες και στο 80′ τριπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σίλβα. Από εκεί και μετά δεν έγινε κάτι παραπάνω, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να πραγματοποιεί μια από τις καλύτερές της εμφανίσεις στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ ο Γκάνεα

Ο Ρουμάνος αριστερός μπακ του Άρη, πέτυχε ένα γκολ, μοίρασε 4 ασίστ και παράλληλα σημείωσε δύο κλεψίματα.

Ο ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ  Ο Μπρούνο

Ο Φελίπε Μπρούνο ήταν αρκετά καλός στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βραζιλιάνο εξτρέμ να κερδίζει την εμπιστοσύνη του Άκη Μάντζιου. Μάλιστα, ο 26χρονος ήταν σχεδόν μέσα σε όλες τις φάσεις βοηθώντας σε αρκετά μεγάλο βαθμό την ομάδα του.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ Ο Εντομβόνγι

Ο Ατρόμητος παρόλο που είχε κερδίσει μέτρα στο γήπεδο από το 30′ μέχρι το 45΄, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Ο Εντομβόνγι δεν κατάφερε να κάνει κάποια τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα το γεγονός αυτό να είναι ένα μειονέκτημα για τους φιλοξενούμενους.

FACE TO FACE  Ο Άκης Μάντζιος αποφάσισε να παρατάξει την ομάδα του με ένα 4-2-3-1. Μάλιστα, ο Έλληνας τεχνικός έβαλε για πρώτη φορά στην αρχική του εντεκάδα τους Κώστα Μήτρογλου και Φελίπε Μπρούνο. Αντίθετα, ο Σάββας Παντελίδης επέλεξε να βάλει για πρώτη φορά στο τέρμα τον Χρήστο Θεοδωράκη, ο οποίος είναι ο τρίτος τερματοφύλακας στην ομάδα. Επιπλέον στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Εντομβόνγι, ενώ ο Νάτσος αγωνίστηκε ως χαφ  (στο ματς με την Λάρισα έπαιξε αριστερός μπακ) στην σημερινή αναμέτρηση.