overfm.gr | Super League 1 | Ο Άϊτορ έφερε Τούμπα……το ντέρμπι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άϊτόρ που σημείωσε δυο τέρματα ο Παναθηναϊκός πέτυχε μεγάλη νίκη στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ με 2-1 και έκανε το 6 στα 6 στο πρωτάθλημα.

Αυτός ο Παναθηναϊκός το φωνάζει ότι πάει φέτος για πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχοντας σε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ που σημείωσε δυο γκολ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα κερδίζοντας με 2-1 και ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση. Πλέον με αυτή την νίκη το «τριφύλλι» έκανε το 6 στα έξι στο φετινό πρωτάθλημα και είναι επτά βαθμούς μπροστά από Ολυμπιακό, Βόλο και ΠΑΟΚ ενώ η ΑΕΚ απέχει από αυτούς δυο βαθμούς έχοντας παιχνίδι λιγότερο αυτό με τον Ιωνικό στην Αγιά-Σοφιά OPAP ARINA.

Και όμως οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο ντέρμπι έχοντας την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 12′ έχασαν την πρώτη καλή φάση με τον Τσέριν να βρίσκει τον Αϊτόρ να σουτάρει αλλά ο Κοτάρκσι έδιωξε σε κόρνερ. Η απάντηση του «Δικέφαλου του Βορρά» ήρθε στο 14′ σε αντεπίθεση με τον Νάρεινα δινει στον Νταντάς το σουτ του οποίου έβαλε την κόντρα ο Άιτορ και έδιωξε. Τρία λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Λύρατζη να σεντράρει και τον Ολιβέιρα να πιάνει την κεφαλιά που πέρασε άουτ. Η πίεση του ΠΑΟΚ απέφερε καρπούς και ετσι στο 18′ ο Αουγκούστο έκανε πάσα με τακουνάκι στον Ολιβέιρα ο οποίος από κοντά νίκησε τον Μπρινιόλι γράφοντας το 1-0. Στην συνέχεια οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοση τους μετά το φρενήρες δεκάλεπτο των «ασπρόμαυρων» και βγήκαν μπροστά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης όμως δεν έιχαμε κάτι το αξιόλογο μέχρι την λήξη του ημιχρόνου το οποίο έληξε με 1-0.

Δυναμικά και αποφασισμένα μπήκε στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός και μάλιστα κατάφερε στο 51′ να ισοφαρίσει. Ο Ρούμπεν έβγαλε με καθετη πάσα τον Άϊτορ και αφού απέφυγε και τον Κοτάρσκι στην κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1. Στην συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε με τις δυο ομάδες να βγαίνουν μπροστά να κυνηγάνε το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα. Πρώτα απείλησε ο ΠΑΟΚ στο 63′ με τον Ζίβκοβιτς να κάνει την σέντρα και τον Αουγκούστο από κοντά να μην καταφέρνει να σκοράρει και μετά οι «πράσινοι» με τον Σπόραρ να αστοχεί σε κεφαλιά και στην συνέχεια ο Κοτάρσκι να τον βρισκει στο πρόσωπο.

Ομως στην συνέχεια ο Βάινμπεργκερ πήγε στο VAR να δει την φάση με αποτέλεσμα να καταλογίσει πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Άιτορ και έκανε το 1-2 παγώνοντας για τα καλά την Τούμπα. Όπως ήταν λογικό ο ΠΑΟΚ μετά την ψυχρολουσία του 1-2 πίεσε ασφυκτικά την εστια του Μπρινιόλι ενώ στο 90′ αρχικά καταλογίστηκε πέναλτι σε ανατροπή του Κωνσταντούλια από τον Μάγκνουσον αλλά μέσω VAR ο Αυστριακός διαιτητής πήρε πίσω την απόφαση αφού τελικά δεν υπήρξε επαφή. Ο Παναθηναϊκός άντεξε την πίεση και πανηγύρισε την τεράστια νίκη κάνοντας το 6 στα 6.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (86′ Κωνσταντέλιας), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια (77′ Τσαούσης), Κούρτιτς (86′ Γκορντεζιάνι), Ντάντας (76′ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Νάρεϊ, Ολιβέιρα (57′ Μπίσεσβαρ).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Τσέριν, Μπερνάρ (90′ Γκάνεα), Σπόραρ, Αϊτόρ (90’+5′ Σάρλια).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.