overfm.gr | NBA | ΝΒΑ – Διπλό πρόκρισης στη Μινεσότα οι Γκρίζλις [vid]

Οι Μέμφις Γκρίζλις κάνανε δεύτερο μπρέικ στην έδρα των Τίμπεργουλβς και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ.

Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Μέμφις Γκρίζλις 106 – 114 (2-4 η σειρά πρόκριση για τους Γκρίζλις)

Ένα από τα καλύτερα ζευγάρια στα φετινά πλέι οφ του ΝΒΑ, μας έδωσαν ένα έκτο και τελευταίο συναρπαστικό παιχνίδι. Οι Τίμπεργουλβς θέλανε να κάνουνε το 3-3 και να στείλουν τη σειρά σε game 7.

Το πρώτο ημίχρονο τους ανήκε, αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι, νικούσαν και στην τρίτη περίοδο, όμως οι Γκρίζλις δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με σκορ 40-22 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν την πρόκριση.

Στα ημιτελικά, θα βρουν απέναντι τους τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Όσο αναφορά το αγωνιστικό κομμάτι, ο Ζα Μοράντ ξεχώρισε για τις «Αρκούδες», έχοντας 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Για τους «Λύκους» πρωταγωνιστής ήταν ο Άντονι Έντουαρντς με 30 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.