overfm.gr | Άλλα ΣΠΟΡ | Ντουμπάι 2021: Στον «μικρό» τελικό ο Ξένος

Το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία -67κ θα διεκδικήσει ο Έλληνας αθλητής του καράτε.

Το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία -67κ θα διεκδικήσει ο Διονύσης Ξένος στο 25ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καράτε Ανδρών Γυναικών που διεξάγεται στο Ντουμπάι. Ντουμπάι 2021: Στον «μικρό» τελικό ο Ξένος.

Ντουμπάι 2021: Στον «μικρό» τελικό ο Ξένος

Ο 26χρονος πρωταθλητής νίκησε στον ημιτελικό των ρεπεσάζ το Βούλγαρο Βασίλ Ρίβοφ κι έτσι το πρωί του Σαββάτου (10:30 ώρα Ελλάδας) θα αντιμετωπίσει τον Ιάπωνα, Νακάνο Σοϊτσίρο. Στην εντυπωσιακή πορεία του προς το «μικρό» τελικό, ο Ξένος ξεπέρασε τρεις αντιπάλους για να προκριθεί στους «8», όπου αντιμετώπισε τον Ολυμπιονίκη και κάτοχο του τίτλου του Παγκόσμιου Πρωταθλητή, Στίβεν Ντα Κόστα (Γαλλία) από τον οποίο ηττήθηκε 4-2 στα σημεία.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, η Μαρία Στόλη (-55κ) νίκησε τις Εφρόνι (Ισραήλ), Γκεοργκίεβα (Βόρεια Μακεδονία) και ηττήθηκε από τη Ραχίμοβα (Ουζμπεκιστάν). Στον πρώτο τους αγώνα αποκλείστηκαν ο Στέφανος Ξένος (-60κ) από το Ρώσο Ογκανισιάν, η Χριστίνα Νίκα (-61κ) από την Περουβιανή Γκράντε και ο Βασίλης Βρούτσης (-75κ) από τον Κολομβιανό Τριβίνο. Η διοργάνωση συνεχίζονται σήμερα με τη συμμετοχή του Λάμπρου Μαρκεσίνη και της Τζωρτζίνας Ξένου στα Κάτα ανδρών και γυναικών, καθώς και τις αναμετρήσεις του ομαδικού στο Κούμιτε.

Το πρόγραμμα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος (σε ώρες Ελλάδας)

Τρίτη, 16/11 11:00-18:30

Προκριματικοί Κούμιτε +84κ (Α), +68κ (Γ), -84κ (Α), -68κ (Γ), -75κ (Α)

Τετάρτη, 17/11 11:00-18:30

Προκριματικοί Κούμιτε -61κ (Γ), -67κ (Α), -55κ (Γ), -60κ (Α), -50κ (Γ)

Πέμπτη, 18/11 11:00-18:00

Κούμιτε ρεπεσάζ, προκριματικοί Κάτα (Α), (Γ), ομαδικό Κούμιτε (Α), (Γ)

Παρασκευή, 19/11 11:00-19:00

Ομαδικό Κάτα (Α),(Γ) προκριματικοί και ρεπεσάζ

19:30 – ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

Σάββατο, 29/11 12:00-16:10

«Μικροί» τελικοί Κάτα (Α), Κάτα (Γ), Κούμιτε +68κ (Γ), +84κ (Α), -68κ (Γ), -84κ (Α), -61κ (Γ), -75κ (Α), -55κ (Γ), -67κ (Α), -50κ (Γ)-60κ (Α), Ομαδικό Κάτα (Α), Ομαδικό Κάτα (Γ)

18:10-20:40

Τελικοί Κάτα (Γ), Κάτα (Α), Κούμιτε +68κ (Γ), +84κ (Α), -68κ (Γ), -84κ (Α), -61κ (Γ), -75κ (Α), -55κ (Γ), -67κ (Α), -50κ (Γ)-60κ (Α)

Κυριακή, 21/11 11:00-22:00

Παρα-καράτε, «Μικρός» τελικός Ομαδικό Κούμιτε (Α/Γ), Τελικός Ομαδικό Κούμιτε (Α/Γ), Τελικός Ομαδικό Κάτα (Α/Γ), ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ