overfm.gr | Bundesliga | Ντόρτμουντ – Χόφενχαιμ 1-0: Αφ’ Υψηλού κοιτάζουν οι Βεστφαλοί

Στην κορυφή της βαθμολογίας πάτησε η Ντόρτμουντ, που επικράτησε με σκορ 1-0 της Χόφενχαϊμ. Οι Βεστφαλοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στο 16′ να ανοίξει το σκορ με τον Ρόις. Συνέχισε να είναι πιεστική και να βάζει την αντίπαλο της στα σχοινιά. Δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να έχει πετύχει και δεύτερο γκολ. […]

Στην κορυφή της βαθμολογίας πάτησε η Ντόρτμουντ, που επικράτησε με σκορ 1-0 της Χόφενχαϊμ.

Η Χόφενχαϊμ είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά παρόλα αυτά το 1-0 έμεινε παρέμεινε και ο δείκτης του σκορ δεν αυξήθηκε. Στην επανάληψη η εικόνα των φιλοξενούμενων άλλαξε.

Ήταν πιο θαρραλέοι και έψαξαν την ισοφάριση. Δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά η Ντόρτμουντ κράτησε το υπέρ της 1-0 και τελικά πήρε μία νίκη που την έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας έστω και με αγώνα περισσότερο.