overfm.gr | Bundesliga | Ντόρτμουντ – Μπάγερν 2-3: Πήρε το ντέρμπι με τον Λεβαντόφσκι [vid]

Η Μπάγερν ήταν η μεγάλη νικήτρια του Klassiker. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ επικράτησε της Ντόρτμουντ με 3-2 και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο «Signal Park» η Ντόρτμουντ υποδέχτηκε την Μπάγερν για το Klassiker στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Bundesliga. Η Μπάγερν έκανε την ανατροπή και κέρδισε το ντέρμπι με τον Λεβαντόφσκι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά  καθώς μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης πήραν το προβάδισμα.  Ο Γιούλιαν Μπραντ πλάσαρε μετά από ασίστ στον Μπέλιγχαμ για το 1-0 των Βεστφαλών.

Η απάντηση της ομάδας του Νάγκελσμαν ήρθε στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων ο Λεβαντόφσκι έκλεψε την μπάλα και βγήκε στην αντεπίθεση, κερδίζοντας τον Κόμπελ για το 1-1.

Οι Βεστφαλοί άρχιζαν να πιέζουν όλο και περισσότερο χάνοντας ευκαιρίες.  Στο 44′ οι Βαυαροί πήραν προβάδισμα. Έπειτα από την κόντρα στον Ρόις εντός της περιοχής η μπάλα κατέληξε στον Κομάν, ο οποίος σούταρε, στέλνοντάς την στα δίχτυα του Κόμπελ για το 2-1.

“>

Ντόρτμουντ – Μπάγερν 2-3: Πήρε το ντέρμπι με τον Λεβαντόφσκι

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 48′ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Μπέλιγχαμ μοίρασε στον Χάλαντ, ο οποίος έκανε το πλασέ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Νόιερ, γράφοντας το 2-2.

Η Μπάγερν όμως πήρε την νίκη με πέναλτι μετά από χέρι του Χούμελς στο 76′. Ο Πολωνός σταρ εκτέλεσε από την άσπρη βούλα, γράφοντας το 3-2, το οποίο έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή. H Μπάγερν βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 34 βαθμούς αφήνοντας την Ντόρτμουντ στη δεύτερη θέση με 30.

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Μενιέ, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο (82′ Σουλτς), Τσαν, Μπέλιγχαμ, Νταχούντ (60′ Μάλεν), Μπραντ (70′ Βολφ), Χάλαντ (82′ Τίγκες), Ρόις

Μπάγερν: Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ (74′ Ζίλε), Ντέιβις, Τολισό, Γκορέτσκα (65′ Μουζιάλα), Κομάν (88′ Νιανζού), Μίλερ, Σανέ (65′ Γκνάμπρι), Λεβαντόβσκι