ΣΠΟΡ

Ντόμπελε – ΠΑΟΚ 25-28: Προβάδισμα για τον Δικέφαλο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 28-25 της Ντόμπελε για το πρώτο παιχνίδι του 3ου γύρου του EHF Challenge Cup, και πλέον έχει προβάδισμα πρόκρισης.

26.11.2021 | 19:09

Ντόμπελε – ΠΑΟΚ 25-28: Προβάδισμα πρόκρισης για τον Δικέφαλο. Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον 3ο γύρο του EHF Challenge Cup ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε της TENAX Ντόμπελε με 25-28. Πλέον, ο Δικέφαλος καλείται να εκμεταλλευτεί την νίκη του και να πάρει την πρόκριση στο δεύτερο παιχνίδι της Κυριακής (28/11, 16:00). Ντόμπελε – ΠΑΟΚ 25-28: Προβάδισμα πρόκρισης για τον Δικέφαλο

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο ματς, με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 7-4 μπλοκάροντας επιθετικά τον ΠΑΟΚ. Όσο πέρναγε η ώρα οι παίκτες του ΠΑΟΚ βρήκαν τα πατήματα του στο γήπεδο και βρήκαν ρυθμό. Έτσι, κατάφεραν να μειώσουν σε 12-11 με τον Σεϊρεκίδη και έπειτα να ισοφαρίσουν με τον Τζωρτζίνη (14-14). Το ημίχρονο έκλεισε με τους ασπρόμαυρους στο 15-16.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη. Η Ντόμπελε όπως και στο πρώτο μέρος μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και πέρασε μπροστά (19-18). Ο ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο άλλαξε τελείως εικόνα. Ο Δικέφαλος πήρε κεφάλι στο σκορ 20-21 στο 40′ και κατάφερε να ξεφύγει με 5 γκολ με πέναλτι του Σεϊρεκίδη  (23-28). Οι Λετονοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στα τρία γκολ  και το τελικό 25-28.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 6-3, 9-7, 12-10, 14-12, 15-16 (ημχ.), 19-19, 20-22, 21-24, 23-25, 23-28, 25-28.