overfm.gr | La Liga | Nτεμπελέ και Τερ Στέγκεν έκαναν το πρώτο βήμα πρόκρισης για την Μπαρτσελόνα

Με πρωταγωνιστές τους Ντεμπελέ που σκόραρε και Τερ Στέγκεν που έκανε σπουδαίες αποκρούσεις η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-0 της Σοσιεδάδ στο «Καμπ Νόου» στον πρώτο προημιτελικό του Κόπα Ντελ Ρέι.

Το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κόπα Ντελ Ρέι έκανε η Μπαρτσελόνα η οποία επικράτησε με 1-0 της Σοσιεδάδ στο «Καμπ Νόου» χάρη σε γκολ του Ντεμπελέ που μαζί με τον Τερ Στέγκεν ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της νίκης.

Στο 11′ η «Μπάρτσα» είχε ακυρωθέν γκολ με τον Ντε Γιονγκ ενώ οι «Βάσκοι» είχαν δοκάρι στο 30′ με σουτ του Κούμπο. Έντεκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπράις για δολοφονικό μαρκάρισμα στον Μπούσκετς.

Οι «μπλαουγκράνα» εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή και στο 52′ ο Ντεμπελέ με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα ο Κούμπο γύρισε για τον Σέρλοθ που από πολύ κοντά κατάφερε να χάσει ένα γκολ που χωρίς ίχνος υπερβολής ούτε ένα παιδάκι δεν θα το χανε. Στο 68′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τα δοκάρια με τον Γκάβι και προς το τέλος ο Τερ Στέγκεν ανέλαβε δράση αποκρούοντας το πλασέ του Ναβάρο ενώ στην επαναφορά ο Κάρλος Φερνάντεθ αστόχησε από πλάγια στο 88′ και στο 93′ είπε όχι σε σουτ του Oλασαγάστι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Μπαλντέ (77’ Ραφίνια), Κουντέ, Κρίστενσεν (90+1’ Μάρκος Αλόνσο), Μπούσκετς, Πέδρι (77’ Κεσί), Γκάβι, Ντε Γιονγκ, Ντεμπελέ (84’ Φάτι), Λεβαντόφσκι

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Ρίκο (46’ Μουνιόθ), Ελουστόνδο, Θουμπελδία, Λε Νορμάν, Θουμπιμένδι, Μαρίν (77’ Ολασαγάστι), Μπράις Μέντεθ, Ογιαρθάμπαλ (46’ Μπαρενετσέα), Κούμπο (77’ Ναβάρο), Σέρλοθ (86’ Κάρλος Φερνάντεθ)