overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Νορβηγία – Λετονία 0-0: Απίθανη γκέλα

Νορβηγία – Λετονία 0-0: Απίθανη γκέλα. Οι Σκανδιναβοί άφησαν δύο βαθμούς στο Όσλο και η συμμετοχή στα μπαράζ δεν εξαρτάται από εκείνους.

Απίστευτη ισοπαλία 0-0 για τη Νορβηγία μέσα στο Όσλο. Κόντρα στην αδιάφορη, βαθμολογικά, Λετονία άφησε δυο πολύτιμους βαθμούς και έπεσε στην 3η θέση του 7ου ομίλου. Νορβηγία – Λετονία 0-0: Απίθανη γκέλα.

Νορβηγία – Λετονία: Είχε τις ευκαιρίες, δεν είχε την ουσία

Η απουσία του μεγάλου αστεριού του νορβηγικού ποδοσφαίρου, του νεαρού επιθετικού Χάαλαντ λόγω τραυματισμού, αποδείχθηκε κάτι περισσότερο από κομβική. Οι Νορβηγοί είχαν την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο. Δημιούργησαν ευκαιρίες μεν, αλλά δεν αξιοποίησαν καμία δε. Τις μεγαλύτερες τις είχε ο Τόρστβεντ, ο οποίος με σουτ στο 24′ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ ο ίδιος στάθηκε άτυχος στο 41′, καθώς η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Όζολς. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ελιονούσι επιχείρησε ένα σουτ, αλλά απέκρουσε ο Όζολς. Οι Λετονοί είχαν κι αυτή τη φάση του με τον Γιάουνζεμς, αλλά δεν βρήκε το στόχο.

Νορβηγία – Λετονία: Πίεση χωρίς αποτέλεσμα

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νορβηγοί συνέχισαν να προσπαθούν να βρουν το γκολ. Ο Όζολς σταμάτησε ξανά τον Τόρστβεντ στο 55′. Στο 65′ ο Τσέρνομορντις σταμάτησε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Ελιονούσι. Στο 82′ ο Ελιονούσι σκόραρε, αλλά μετά από έλεγχο στο VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 90′ κεφαλιά του Σέρλοθ, απέκρουσε ο Όζολς. Στο 90’+2 η Λετονία άγγιξε το 0-1, αλλά ο Νίλαντ αντέδρασε σωστά στη κεφαλιά του Κρόλις. Τέλος, στο 90’+7 ο Σέρλοκ είδε τη κεφαλιά του να περνάει λίγο πάνω από την εστία. Η «λευκή» ισοπαλία παρέμεινε και οι Νορβηγοί περιμένουν συνδυασμό αποτελεσμάτων πια για να πάρουν τη δεύτερη θέση. Νορβηγία – Λετονία 0-0: Απίθανη γκέλα.

Νορβηγία (Στάλε Σόλμπακεν): Νίλαντ, Πέντερσεν, Στράντνμπεργκ, Κόντε, Μέλινγκ, Θόρσμπι (46′ Κίνγκ), Νόρμαν, Όντεγκααρντ, Τόρστβεντ (82′ Σόλμπακεν), Ελιονούσι, Σέρλοθ.

Λετονία (Ντάνιε Καζακέβιτς): Όζολς, Σαβάλνιεκς, Τσέρνομορντις, Ντούμπρα, Γιουρκόβσκις, Έμσις, Κίγκουρς (89′ Κάρκλινς), Γιάουνζεμς (59′ Κάμες), Ουλντρίκις (75′ Τάρασοβς), Τσίγκανικς, Γκούτκοβσκις (89′ Κρόκος).