overfm.gr | Champions League | Νοκ άουτ η Μπαρτσελόνα από την Ίντερ, με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε την Μπριζ η Πόρτο

Η Ίντερ με την νίκη της επί της Βικτόρια Πλζέν με 4-0 στο «Τζουζέπε Μεάτσα» έστειλε την Μπαρτσελόνα στο Γιουρόπα, ενώ η Πόρτο πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την Κλαμπ Μπριζ.

Εκτός 16 του Τσάμπιονς Λιγκ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Μπαρτσελόνα ελέω Ίντερ. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι εξασφάλσε την πρόκριση της στην νοκ άουτ φάση με την ευρεία νίκη επί της Βικτόρια Πλζέν με 4-0 στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και αν η Μπάγερν δεν κάνει το 2 στα 2 υπάρχει πιθανότητα να βγει ακόμη και πρώτη στον όμιλο της. Ο Μιχιταριάν στο 35′ άνοιξε το σκορ για τους Ιταλούς και ο Τζέκο στο 42′ έστειλε την ομάδα του με σαφές προβάδισμα στα αποδυτήρια. Ο Τζεκο έκανε το 3-0 στο 66′ και το τελικό 4-0 έκανε ο Λουκάκου στο 87′ τέσσερα λεπτα μετά την είσοδο του στο ματς.

Στο άλλο παιχνίδι με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε την Κλαμπ Μπριζ η Πόρτο η οποία την συνέτριψε με 4-0 στο «Γιαν Μπρέιντελ» παίροντας το αίμα της πίσω από την ήττα με το ίδιο σκορ στο «Ντραγκάο». Οι Βέλγοι παρέμειναν στην πρώτη θέση με 10 βαθμούς έναν περισσότερο από την αντίπαλο της και με νίκη την τελευταία αγωνιστική στην «Μπάι Αρίνα» κόντρα στην Λεβερκούζεν προκρίνεται στους 16 ως πρώτη. Ο Ταρεμί στο 33 άνοιξε το σκορ για τους Πορτογάλους και στο 50′ έγινε η φάση του αγώνα. Οι Βέλγοι κέρδισαν πέναλτι με τον Βανάκεν να το εκτελεί και τον Ντιόγκο Κόστα να το αποκρούει. Ο διαιτητής διατάσσει επανάληψη και ο Λαρν εκτέλεσε και ο Πορτογάλος τερματοφύλακας είπε και πάλι όχι. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Εβανίλσον έκανε το 0-2 στο 57′ και δυο λεπτά αργότερα ο Εουστάκιο έκανε το 0-3. Το σκορ έκλεισε ο Ταρεμί στο 70′ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.