overfm.gr | Premier League | Νιούκαστλ – Τότεναμ 2-3 – Με ήττα ξεκίνησε η νέα εποχή…

Με το αριστερό μπήκε στη νέα εποχή η Νιούκαστλ, καθώς ηττήθηκε 2-3 από την Τότεναμ και έπεσε στη 19η θέση της βαθμολογίας.

Η εποχή των Σαουδαράβων δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τη Νιούκαστλ. Οι «Καρακάξες» ηττήθηκαν με 2-3 από την Τότεναμ στο St James’s Park και παρέμειναν «χαμηλά» στη βαθμολογία της Premier League.

Η Νιούκαστλ προηγήθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, με τέρμα του Γουίλσον. Ωστόσο, η Τότεναμ ισοφάρισε με τον Εντομπελέ στο 17΄.  Πέντε λεπτά αργότερα, ο Χάρι Κέιν σημείωσε το 1-2, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο αγώνας διακόπηκε στο 40ο λεπτό, καθώς ένας οπαδός είχε καταρρεύσει στις κερκίδες. Ο Ρεγιλόν ενημέρωσε τον διαιτητή της αναμέτρησης, Αντρέ Μάρινερ για το περιστατικό, με τον ρέφερι να διακόπτει προσωρινά το ματς μέχρι να μεταφερθεί στο νοσοκομείο.

Η συνέχεια στην αγωνιστική δράση δόθηκε 20 λεπτά αργότερα. Οι Λονδρέζοι, μάλιστα, έφτασαν και σε τρίτο τέρμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Σκόρερ, αυτή τη φορά, ο Σον, με προβολή μετά από παράλληλη μπαλιά του Κέιν.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο να «γυρίσουν» την εις βάρος τους κατάσταση. Τελικά, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο σκορ με αυτογκόλ του Ντάιερ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Παρόλ’ αυτά, το σκορ δεν άλλαξε και η Τότεναμ πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Νιούκαστλ. Έτσι τα «Σπιρούνια» ανέβηκαν στην πέμπτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από 8 αγωνιστικές.

Να σημειωθεί ότι οι «Καρακάξες» έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σέλβεϊ στο 83ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντάρλοου, Ρίτσι, Κλαρκ, Μανκίγιο, Λασέλς, Χέιντεν, Ζοέλιντον, Λόνγκσταφ (60’ Σέλβεϊ), Γουΐλοκ (77’ Μέρφι), Σεν Μαξιμέν, Γουΐλσον (77’ Φρέιζερ)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Έμερσον, Ρεγιλόν, Ντάιερ, Ρομέρο, Σκιπ, Χόιμπιεργκ, Εντομπελέ, Λούκας Μόουρα, Σον, Κέιν