overfm.gr | Premier League | Νιούκαστλ – Νόριτς 1-1: Ισοφάριση με ασίστ Γιαννούλη [vid]

Η Νόριτς κατάφερε να απαντήσει στο γκολ του Ουίλσον με πέναλτι με τον Γιαννούλη να σερβίρει το γκολ στον Πούκι.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ουίλσον στο 61ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από κόρνερ του Σέλβεϊ, οι παίκτες της Νιούκαστλ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι αυτών τη Νόριτς.

Ο διαιτητής αρχικά δεν έδειξε την άσπρη βούλα, ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR, ο οποίος τον κάλεσε στο μόνιτορ να δει ο ίδιος της φάση άλλαξε την απόφαση του και έδωσε το πέναλτι. Ο Ουίλσον αν και δεν έκανε την καλύτερη εκτέλεση είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα μετά από επέμβαση του Κρουλ.

Ωστόσο, τα Καναρίνια κατάφεραν 18 λεπτά αργότερα να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Μάλιστα, στο γκολ της ισοφάρισης έχει συμμετοχή και ο Γιαννούλης, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 73ο λεπτό.

Ο Έλληνας μπακ 6 λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο κατάφερε να δημιουργήσει το γκολ της ισοφάρισης για την Νόριτς. Μετά από σέντρα του Γκίλμορ από δεξιά ο Γιαννούλης έγινε κάτοχος της μπάλας.

Ο παίκτης της Νόριτς φέρθηκε ψύχραιμα και αντί να δοκιμάσει να τελειώσει την φάση σέρβιρε την μπάλα στον Πούκι, ο οποίος με τον τερματοφύλακα εξουδετερωμένο δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1 για την ομάδα του.