overfm.gr | Premier League | Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι: Έσωσε το βαθμό η Σίτι

Σπουδαίο ματς στο Σεντ Τζέιμς, όπου η Νιούκαστλ έβαλε ζόρια στη Μάντσεστερ Σίτι, με τους Σίτιζενς να φεύγουν με τον βαθμό

Νιούκαστλ και Μάντσεστερ Σίτι πρόσφεραν πλούσιο θέαμα σε όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι, το οποίο έληξε 3-3.

Οι Καρακάξες έπαιξαν πολύ ωραίο ποδόσφαιρο ανά διαστήματα. Παρά όμως το γεγονός που προηγήθηκαν μέσα στο ματς 3-1, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο πέμπτο λεπτό ο Γκουντονγκάν έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, ενώ Χασάν σπουδαίες ευκαιρίες για να διευρυνθεί το σκορ. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισάωρου, ο Αλμιρόν ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Ενώ ο συμπαίκτης του Έντι Χάου στο 39′ τους έβαλε μπροστά στο σκορ.

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Τρίπιερ σκόραρε το τρίτο γκολ για την Νιούκαστλ. Και κάπου εκεί η Σίτι ξύπνησε…

Στο 60′ και στο 64′, Χάαλαντ και Μπερνάρντο Σίλβα έφεραν τα πάνω κάτω στο ματς, ισοφαρίζοντας το σκορ.

Το παιχνίδι είχε μεγάλη αγωνία στα τελευταία λεπτά και μία κόκκινη κάρτα που έγινε κίτρινη μέσω VAR για τον Τρίπιερ. Η ισοπαλία έμεινε μέχρι τέλους, με τη Σίτι να χάνει τους πρώτους βαθμούς της σεζόν, αλλά και να κερδίζει έναν σε παιχνίδι που θεωρήθηκε χαμένο.