overfm.gr | Premier League | Νιουκάστλ – Μ.Γιουνάιτεντ 1-1: Βαρά(ν)τε με κι ας κλαίω

Μετά από ένα παιδαριώδης σφάλμα του Βαράν, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στην Νιουκάστλ στο ”Σεντ Τζέιμς Παρκ”, ολοκληρώνοντας έτσι την 19η αγωνιστική της Premier League.

Για ακόμα μία φορά οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν τα κάταφεραν να κερδίσουν, για ακόμη μία φορά τους γύρισε το μπαλάκι μπούμεραν. Τώρα το χαστούκι ήρθε από την νεόπλουτη Νιουκάστλ, η οποία από τον Ιανουάριο κινείται για ισχυρές μεταγραφές.

Από την αρχή τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά για την παρέα του Ρονάλντο. Μόλις στο 7′ λεπτό, μία γκάφα του Ραφαέλ Βαράν και μία λάθος αντίδραση του Μαγκουάιρ έδωσαν την ευκαιρία στον Σεν Μαξιμέν να σκοράρει κόντρα στον Ντε Χέα. Σίγουρα, για τον Γάλλο επιθετικό είναι λίγα τα ψωμιά του με τις «καρακάξες», καθώς είναι πρωταρχικός στόχος των μεγάλων συλλόγων. Τραγικός Βαράν που δεν δείχνει να μπορεί να ανταπεξέλθει στους ρυθμούς της Premier League, χάνοντας αρκετές φορές την θέση του και πολλές φορές και τον προσωπικό του αντίπαλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυναμικά, πατώντας περιοχή και με ορισμένες κινήσεις κατάφερε να πάρει έστω τον έναν βαθμό. Με τον Γκρίνγουντ να βγαίνει ως αλλαγή και με τον Έντισον Καβάνι να εισέρχεται στην αναμέτρηση, οι «κόκκινοι διάβολοι» στο 71′ λεπτό ισοφάρισαν με τον Ουρουγουανό. Ο Νταλότ γύρισε υπέροχα στο πέναλτι και ο αμαρκάριστος Καβάνι δεν συγχώρησε από κοντά, σημειώνοντας το γκολ υπ΄αριθμόν 113.

Λίγα πράγματα από τον Κριστιάνο Ρονάλντο που δέχτηκε την κίτρινη κάρτα στο 57′. Καρδιοχτύπησε η Γιουνάιτεντ στα τελευταία λεπτά με τη Νιουκάστλ να σφυροκοπά την άμυνα του Ισπανού γκολκίπερ, Ντε Χέα.

Πρώτη γκέλα με Ράνγκνικ στο πάγκο της, η Μάντσεστερ. Μάλιστα είναι ένα αποτέλεσμα που κρατά τους «κόκκινους διαβόλους», εκτός ευρωπαϊκών εισιτηρίων, στην 7η θέση με 28 βαθμούς και τις «καρακάξες» στην προτελευταία θέση με 11 πόντους.

Νιούκαστλ (Έντι Χάου): Ντουμπράφκα, Κραφθ, Σκαρ, Λασέλς, Μανκίγιο, Σέλβεϊ, Λόνγκσταφ, Φρέιζερ (74΄Αλμιρόν), Σεν Μαξιμέν (84΄Γκέιλ), Ζοέλιντον, Γουίλσον (45΄Μέρφι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ραλφ Ράνγκνικ): Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαγκουάιρ, Τέλες, Φρεντ (46΄Σάντσο), ΜακΤόμινεϊ (78΄Μάτιτς), Φερνάντες, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ (46΄Καβάνι), Ρονάλντο