overfm.gr | Premier League | Νιουκάστλ – Γουέστ Μπρομ 2-1: Έκανε τα εύκολα δύσκολα

Η Νιουκάστλ επικράτησε δύσκολα εντός έδρας με 2-1 της Γουέστ Μπρομ, η οποία βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση

Η Νιουκάστλ – παρ’ότι προηγήθηκε από το πρώτο κιόλας λεπτό της συνάντησης – επικράτησε πολύ δύσκολα της Γούεστ Μπρομ με 2-1 στο «Σέντ Τζέιμς Παρκ». Η ομάδα του Στιβ Μπρους, με τη νίκη αυτή έφτασε στην 11η θέση με 17 πόντους, ενώ η Γουέστ Μπρομ παρέμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, με μόλις 6 πόντους στις πρώτες 12 αναμετρήσεις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ από τα… «αποδυτήρια» για τους γηπεδούχους, με τον Μιγκέλ Αλμιρόν να σημειώνει το πρώτο του γκολ τη φετινή σεζόν έπειτα από μόλις 19 δευτερόλεπτα (!) από την έναρξη του αγώνα. Η Νιουκάστλ, ήταν μακράν ανώτερη των φιλοξενούμενων καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και θα μπορούσε κάλλιστα να φτάσει και σε δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Τζόνστοουν μπόρεσε σε 1-2 καλές περιπτώσεις να κρατήσει το παιχνίδι στο 1-0.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Γουέστ Μπρομ μπήκε αρκετά καλύτερα στο ματς, ενώ η Νιουκάστλ έδειχνε να επαναπαύεται στο υπέρ της 1-0. Μάλιστα, στο 50ο λεπτό ο Φούρλονγκ μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια για την ομάδα του, «τιμωρώντας» κατά έναν τρόπο την χαλαρότητα της Νιουκάστλ. Οι οικοδεσπότες, έδειξαν να μπλοκάρουν επιθετικά όσο περνούσε η ώρα, έχοντας εμφανή δυσκολία στη δημιουργία φάσεων.

Παρ’όλα αυτά, μία στιγμή ήταν αρκετή, ώστε η ομάδα να φύγει με τους τρείς βαθμούς. Στο 82ο λεπτό, ο Μέρφι έβγαλε την σέντρα και ο Γκέιλ με εκπληκτική κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Τζόνστοουν, χαρίζοντας την υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του. Αντίθετα, τα πράγματα για τη Γουέστ Μπρομ γίνονται όλο και πιό σκούρα, με την παραμονή του Σλάβεν Μπίλιτς στον πάγκο της να μοιάζει αμφίβολη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νιουκάστλ (Στιβ Μπρους): Νταρλόου, Κλαρκ, Χεϊντεν, Λιούις (Γκέιλ 69′), Κραφτ (Μέρφι 80′), Ρίτσι, Λόνγκσταφ, Σέλβι, Αλμιρόν (Γέντλιν 86′), Ζοέλιντον, Γουίλσον

Γουέστ Μπρομ (Σλάβεν Μπίλιτς): Τζόνστοουν, Ιβάνοβιτς, Ο’σέα, Ατζαγί, Φούρλονγκ, Γκάλαχερ (Γκροζίτσκι 80′), Σόιερς, Φίλιπς, Κροβίνοβιτς, Γκραντ (Όστιν 46′), Ρόμπινσον (Γκιμπς 46′)